Młodzieżowe IO. Iga Świątek i Kaja Juvan złotymi medalistkami!

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: PKOL, Szymon Sikora

Iga Świątek i Słowenka Kaja Juvan zostały młodzieżowymi mistrzyniami olimpijskimi w grze podwójnej! W finale pokonały 6:7(5), 7:5, 10:4 Japonki Yuki  Naito i Naho Sato. Nasza reprezentantka miała też szanse na sukcesy w grze pojedynczej i mieszanej, ale na przeszkodzie stanęły jej problemy żołądkowe.

Polka i Słowenka pokonały w turnieju deblowym nie tylko cztery mocne pary, ale też własne problemy zdrowotne. Nasza reprezentantka zatruła się w Buenos Aires i od kilku dni nie była w stanie grać na sto procent. Na ból brzucha skarżyła się także Kaja Juvan, która na dodatek w finale borykała się z urazem prawej nogi.

Finałowe spotkanie było bardzo wyrównane. Z obu stron siatki dało się odczuć sporą nerwowość, co przejawiało się nie tylko przy zagraniach, ale też przy podejmowaniu decyzji na korcie. Na przykład Polka dwa razy źle przewidziała miejsce lądowania piłki w ważnych momentach. Słowence oraz Japonkom też przytrafiały się proste błędy.

W pierwszym secie Świątek i Juvan nie wykorzystały prowadzenia 5:1 w tie-breaku, Kiedy wydawało się, że pierwszą partię mają w kieszeni, dopadł ich marazm. Naito i Sato zdobyły sześć punktów z rzędu i w nadzwyczajny sposób odwróciły losy rywalizacji. W drugim secie żadna z par nie potrafiła sobie wypracować sporej przewagi. Nawet jeśli Polka i Słowenka obejmowały prowadzenie z przewagą przełamania, to za chwilę je traciły. Na szczęście przy stanie 6:5 udało im się utrzymać podanie i doprowadzić do super tie-breaka.

Trzeci set to już popis Polki i Słowenki. Japońska para nie miała nic do powiedzenia, z każdą kolejną wymianą schodziło z nich powietrze. Na koniec same sprawiały wrażenie osób, które nie wierzą w końcowy sukces. Świątek i Juvan były bezlitosne i wykorzystały już drugą piłkę meczową.

Polka i Słowenka wywalczyły złote medale, tracąc po drodze tylko jednego seta. Trzy pierwsze mecze wygrały bowiem 2:0. Jeśli Iga Świątek i jej sztab szkoleniowy nie zmienią zdania, turniej w Buenos Aires był jej pożegnaniem z juniorskim tenisem. Od nowego sezonu ma startować wyłącznie w turniejach dla profesjonalistek.

Finał debla dziewcząt:
K. Juvan, I. Świątek (Słowenia, Polska, 2) – Y. Naito, N. Sato (Japonia, 4) 6:7(5), 7:5, 10:4