Monte Carlo. Do trzech razy sztuka – Tsitsipas mistrzem!

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Stefanos Tsitsipas trzeci raz grał w finale turnieju rangi Masters 1000 i w końcu dopiął swego. W meczu o mistrzostwo Rolex Monte-Carlo Masters 2021 Grek pokonał Andrieja Rublowa 6:3, 6:3. Ogólnie to szósty tytuł ateńczyka w karierze.

Stefanos Tsitsipas i Andriej Rublow spotkali się po raz siódmy. Ostatni mecz, który miał miejsce w Rotterdamie w tym roku, wygrał w dwóch setach Rosjanin. Dla obu tenisistów niedzielny pojedynek był szansą na odniesienie pierwszego triumfu w turnieju rangi Masters 1000. Okazję tę wykorzystał Grek, który dzięki temu zwycięstwu awansował na pierwsze miejsce w rankingu ATP Race to Turin.

Spotkanie od początku ułożyło się po myśli wyżej notowanego zawodnika. Tsitsipas uzyskał przełamanie już w drugim gemie i dzięki temu przejął kontrolę w meczu. Grek był spokojny i niezwykle skoncentrowany przy własnym podaniu. Jego dokładna gra nie pozwoliła Rublowowi na odrobienie strat. Łącznie w partii otwarcia Rosjanin zdobył tylko pięć punktów przy serwisie rywala. W efekcie po 32 minutach ateńczyk objął prowadzenie 6:3.

Druga odsłona miała bardzo podobny przebieg do pierwszej. Tsitsipas cały czas wywierał presję i popełniał niewiele błędów. W trzecim gemie ponownie odebrał podanie przeciwnikowi, mimo że ten prowadził w tym gemie 40:15. Moskwianin starał się nawiązać walkę z Grekiem, ale ten był dziś nie do zatrzymania. Solidna i skuteczna gra pozwoliła mu na zdobycie drugiego przełamania w secie, w ostatnim gemie pojedynku. Tym samym po 72 minutach gry Tsitsipas cieszył się z premierowego triumfu w turnieju Masters 1000.

To było trzecie podejście Greka do osiągnięcia takiego sukcesu. W 2018 roku przegrał w finale w Toronto z Rafaelem Nadalem, natomiast w 2019 roku w Madrycie lepszy od niego był Novak Dżoković. Tsitsipas dopiął swego w Monte Carlo, gdzie przed 40 laty prestiżowy turniej juniorski wygrała mama Stefanosa.