Monte Carlo. Fabio Fognini z największym sukcesem w karierze!

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Fabio Fognini pokonał Duszana Lajovicia 6:3, 6:4 w finale Rolex Monte Carlo Masters. Sięgając po najcenniejszy tytuł w karierze, włoski tenisista powtórzył wynik Gustavo Kuertena.

Konia z rzędem temu, kto przed niespełna dwoma tygodniami wytypował taki skład finału 113. edycji pierwszego w sezonie turnieju rangi Masters 1000 na mączce. Naprzeciw siebie stanęli tenisiści, którzy nigdy wcześniej nie wystąpili w finale turnieju tej rangi. Jakby tego było mało, dla Dusana Lajovicia spotkanie przeciwko Fogniniemu było w ogóle pierwszym finałem w karierze.

Rozstawiony z numerem trzynaście Włoch pokazał, że jest bardzo poważnym pretendentem do tytułu, gdy w półfinale pokonał jedenastokrotnego mistrza imprezy, Rafaela Nadala. Dla Hiszpana był to dopiero czwarty przegrany mecz w szesnastym występie w monakijskich zawodach.

Niedzielny finał zaczął się pomyślnie dla Lajovicia, który przełamując podanie rywala, objął prowadzenie 2:1. Kolejne pięć z sześciu rozegranych gemów powędrowało jednak na konto Fogniniego i to Włoch był bliżej zostania mistrzem Rolex Monte Carlo Masters 2019. W drugiej odsłonie wyrównana walka trwała tylko do piątego gema. W tym włoski tenisista odebrał podanie rywalowi i wypracowanej przewagi nie oddał do końca.

Sięgając po tytuł, Fognini został pierwszym od 1999 roku tak nisko notowanym tenisistą, który sięgnął po tytuł. Równo dwadzieścia lat temu wygrać imprezę udało się rozstawionemu również z numerem trzynaście Gustavo Kuertenowi. Fognini, dla którego jest to dziewiąty tytuł mistrzowski w karierze, w poniedziałek znajdzie się na najwyższym w karierze, dwunastym miejscu w rankingu ATP.


Wyniki

Finał singla:
Fabio Fognini (Włochy, 13) – Duszan Lajović (Serbia) 6:3, 6:4