Monte Carlo. Pożegnanie Tsongi, nieudany powrót Wawrinki

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Pojedynek z Marinem Cziliciem w pierwszej rundzie turnieju ATP 1000 w Monte Carlo był ostatnim meczem Jo-Wilfrieda Tsongi w imprezie tej rangi w karierze. Nieudany powrót do rywalizacji ma za sobą Stan Wawrinka.

Ubiegły sezon były trzeci tenisista świata zakończył w Doha, gdy w meczu pierwszej rundy uległ Lloydowi Harrisowi. Po tym występie Szwajcar poddał się operacji lewej stopy i do gry wrócił ponad rok później podczas challengera w Marbelli, gdzie na tym samym etapie rywalizacji przegrał z Elliasem Ymerem.

W Monte Carlo zawodnik z Lozanny zaliczył powrót do rywalizacji w imprezach głównego cyklu. Tak jak w Hiszpanii był to nieudany powrót. Finalista Rolex Monte-Carlo Masters 2014 uległ w pojedynku pierwszej rundy Aleksandrowi Bublikowi. W pierwszej partii od stanu 2:2 Wawrinka wygrał cztery z pięciu gemów i objął prowadzenie w pojedynku. W drugiej odsłonie Kazach co prawda nie wykorzystał trzech piłek setowych w dziesiątym gemie. Jednak przy 6:5 już przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę i doszło do decydującej partii. W niej tenisista ze wschodu Europy uzyskał dwa przełamania i wyszedł na prowadzenie 5:1. Co prawda Szwajcar wygrał jeszcze gema, ale po zmianie stron spotkanie się zakończyło.

W poniedziałek ostatni mecz w turnieju w Monte Carlo w karierze rozegrał Jo-Wilfried Tsonga. Francuz przed rozpoczęciem sezonu na mączce poinformował, że tegoroczny Roland Garros będzie jego ostatnim turniejem w karierze. Teraz reprezentant „Trójkolorowych” rozgrywa swe pożegnalne spotkania. Pierwszym z nich był mecz przeciwko Marinowi Cziliciowi. Losy pierwszego seta rozstrzygnął się już na początku, gdy Chorwat dwukrotnie odebrał serwis rywalowi i wyszedł na prowadzenie 3:0. Przewagi nie stracił już do końca. W drugim secie wyrównana walka miała miejsce do stanu 2:2. Od tego momentu gemy wygrywał tylko były trzeci tenisista świata i to on zapewnił sobie awans do kolejnej rundy.

Jannik Sinner (Włochy, 9) – Borna Czorić (Chorwacja, 6:3, 2:6, 6:3

Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 13) – Sebastian Baez (Argentyna, Q) 6:4, 4:6, 6:2

Aleksander Bublik (Kazachstan) – Stan Wawrinka (Szwajcaria, WC) 3:6, 7:5, 6:2

Marin Czilić (Chorwacja) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja, WC) 6:2, 6:2