Monte Carlo. Premierowy finał Rublowa

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Andriej Rublow pierwszy raz w karierze zameldował się w finale turnieju rangi Masters 1000. W drugim półfinale Rolex Monte-Carlo Masters 2021 Rosjanin pokonał Caspera Ruuda 6:3, 7:5. To 24. zwycięstwo moskwianina w tym sezonie, co plasuje go na pozycji lidera rankingu ATP Race. 

Andriej Rublow to jeden z najlepszych zawodników w obecnym sezonie. Rosjanin, w każdym turnieju, w którym brał udział w tym roku, docierał, co najmniej, do ćwierćfinału. 23-latek z Moskwy ma także na koncie najwięcej wygranych meczów w tym sezonie (24). Drugi w tej klasyfikacji jest Stefanos Tsitsipas (21), który będzie finałowym rywalem Rublowa w Monte Carlo.

W walce o finał moskwianin zmierzył się z Casperem Ruudem. Norweg pokonał w drodze do półfinału m.in. obrońcę tytułu Fabio Fogniniego. Jednak w sobotnim spotkaniu 22-latek z Oslo nie zdołał zatrzymać ćwierćfinałowego pogromcy Rafaela Nadala.

Ruud lepiej rozpoczął pojedynek i w trzecim gemie przełamał rywala do zera. Jednak od tego momentu to Rublow przejął kontrolę nad meczem i zdobył 16 z 22 kolejnych punktów. To pozwoliło mu objąć prowadzenie 5:2. Następnie, po 32 minutach zakończył seta 6:3.

Rosjanin dominował także na początku drugiej odsłony. Szybko uzyskał breaka i pewnie zmierzał po zwycięstwo. Jednak Norweg nie zamierzał składać broni. Wymiany stały się bardziej zacięte, a Ruud wywierał coraz większą presję. Jego lepsza gra poskutkowała ty, że od stanu 0:2 wygrał cztery gemy z rzędu i zmusił moskwianina do podniesienia poziomu gry. Wyżej notowany tenisista kolejny raz w meczu odrobił starty, a kluczowe przełamanie zyskał w jedenastym gemie. Następnie dokończył dzieła przy swoim serwisie i ostatecznie po 81 minutach zwyciężył 6:3, 7:5.

Rublow awansował do pierwszego finału turnieju rangi Masters 1000. W najnowszym rankingu wyprzedzi on Rogera Federera, a jeśli w niedzielę będzie triumfował, to przeskoczy także Alexandra Zvereva. Jeśli chodzi o ranking ATP Race, to przed finałem w Monte Carlo jego liderem jest Rublow. Jeśli natomiast Tsitsipas zwycięży w całej imprezie, to Grek wyjdzie na prowadzenie.


Wyniki

Półfinał singla:

Andriej Rublow (Rosja, 6) – Casper Ruud (Norwegia) 6:3, 7:5