Monte Carlo. Stefanos Tsitsipas po raz trzeci

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.atptour.com, foto: AFP

Stefanos Tsitsipas pokonał Caspera Ruuda 6:1, 6:4 w finale turnieju ATP 1000 w Monte Carlo. Tym samym Grek w osiemnastym finale imprezy głównego cyklu sięgnął po dziesiąty tytuł mistrzowski.

Ateńczyk i tenisista z Oslo mieli niezwykle trudne zadanie w drodze do niedzielnego finału. Zawodnik z Hellady w meczu 1/2 finału zmierzył się z rozstawionym z numerem drugim Jannikiem Sinnerem. Z kolei tenisista z północy Europy po pięciu porażkach z Novakiem Dżokoviciem, w końcu znalazł sposób na Serba.

Niedzielny finał był czwartym spotkaniem obu tenisistów. Bilans rywalizacji był korzystniejszy dla Ruuda, który wygrał dwa razy, w tym jedyne dotychczasowe spotkanie na kortach ziemnych. Spotkanie w 2021 w Madrycie zakończyło się w dwóch setach. Również i tym razem nie potrzebna była decydująca odsłona do wyłonienia zwycięzcy.

Jednak tym razem to ateńczyk był górą. Pierwsza odsłona była jednostronnym widowiskiem. Tsitsipas od stanu 1:1 wygrał pięć gemów z rzędu i wygrał premierową partię. Druga odsłona była bardziej wyrównana. Decydującym okazał się ostatni gem. Wtedy czwartego gema serwisowego przy podaniu Ruuda wygrał tenisista z Grecji i po triumfach w w latach 2021-2022 mógł świętować trzeci tytuł mistrzowski na monakijskich kortach.


Wyniki

Finał:

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 12) – Casper Ruud (Norwegia, 8) 6:1, 6:4