Monterrey. Długo wyczekiwane zwycięstwo Stephens

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Sloane Stephens w pierwszej rundzie Abierto GNP Seguros pokonała Emmę Navarro i wygrała pierwszy mecz w 2020 roku. Ta sztuka nie udała się Venus Williams, która na pierwsze zwycięstwo w sezonie będzie musiała jeszcze poczekać.

Mistrzyni US Open z 2017 roku przyjechała do Meksyku z bilansem tegorocznych meczów 0:4. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych  nieźle rozpoczęła spotkanie przeciwko rodaczce sklasyfikowanej na 497 miejscu w światowym rankingu i pierwszego seta wygrała 6:4, a w drugim wyszła na prowadzenie 2:0. Navarro nie zamierzała się jednak poddawać. Odrobiła stratę przełamania, a później w końcówce rozstrzygnęła tę część pojedynku na swoją korzyść i doprowadziła do wyrównania. Stephens na więcej młodszej rodaczce już nie pozwoliła. W decydującej partii straciła tylko jednego gema i po 2 godzinach i 16 minutach gry mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Bez wygranej na koncie w 2020 roku do Monterrey przyjechała również Venus Williams. Byłej liderce rankingu nie udało się jednak przerwać złej passy. Siedmiokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych w trzech setach przegrała z Anną Karoliną Schmiedlovą. Amerykanka wygrała pierwszego seta z przewagą przełamanie, ale w dwóch kolejnych zdobyła tylko pięć gemów.

To jedno z największych zwycięstw w mojej karierze – przyznała w pomeczowym wywiadzie na korcie Słowaczka. – Przeszłam kwalifikacje, dzięki czemu miałam okazję zmierzyć się z kimś tak wspaniałym jak Venus. Jestem za to bardzo wdzięczna. Zaczęłam ten mecz ze zbyt dużym respektem – przyznała Schmiedlova, która w pierwszym secie przegrywała już 1:5. – To jednak normalne, gdy grasz z kimś takim jak Venus. Musiałam się trochę uspokoić i nabrać pewności siebie i pod koniec pierwszego seta zaczęłam grać już lepiej. Poprzednim  rok był bardzo trudny dla mnie, więc cieszę się z każdego zwycięstwa.

Kolejną rywalką reprezentantki naszych południowych sąsiadów będzie Marie Bouzkova, która pokonała Kristinę Kucovą.

Pierwsza runda singla

Sloane Stephens (USA, 5, WC) – Emma Navarro (USA, WC) 6:4, 5:7, 6:1

Rebecca Peterson (Szwecja, 6) – Kateryna Kozłowa (Ukraina) 3:6, 7:6(1), 6:4

Yafan Wang (Chiny, 8) – Lara Arruabarrena (Hiszpania, Q) 6:4, 6:4

Marie Bouzkova (Czechy, 9) – Kristina Kucova (Słowacja, LL) 6:4, 6:2

Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) – Venus Williams (USA, WC) 4:6, 6:3, 6:2

Olga Goworcowa (Białoruś, Q) – Caroline Dolehide (USA, LL) 3:6, 6:2, 6:1

Astra Sharma (Australia, LL) – Nina Stojanović (Serbia) 6:4, 6:4