Montpellier: Berdych lepszy od Monfilsa

/ Tomasz Krasoń, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

""Tomas Berdych wygrał turniej ATP w Montpellier. W finale pokonał 6:2, 4:6, 6:3 reprezentanta gospodarzy Gaela Monfilsa i sięgnął po siódmy tytuł w karierze.

W secie otwarcia 26-letni Czech dwukrotnie przełamał Monfilsa i triumfował 6:2. W drugiej odsłonie Francuz zdołał wywalczyć przełamanie, które dało mu zwycięstwo w secie, ale jak się później okazało, było także jedynym breakiem w meczu. Trzecia partia miała wyrównany przebieg do ósmego gema. W nim 25-letni Francuz nie wytrzymał napięcia i popełniając podwójny błąd, dał Berdychowi prowadzenie 5:3. Czech nie zmarnował tak dogodnej sytuacji – swoim serwisem zakończył spotkanie, triumfując po 2 godzinach i 5 minutach gry.

Spodziewałem się ciężkiego finału. Czułem, że to najlepszy zawodnik po drugiej stronie drabinki – przyznał Berdych. – Mecz był zacięty, zadecydowała jedna bądź dwie piłki. Cieszę się, że to ja zostałem mistrzem, zdobyłem ostatniego breaka i zakończyłem mecz swoim serwisem.

Berdych poprawił bilans finałowych występów na 7-6. Poprzednie trofeum Czech wywalczył jesienią poprzedniego roku, kiedy okazał się najlepszy w Pekinie. – To był wspaniały tydzień. To naprawdę miłe miejsce do gry w tenisa – mówił Czech. – Byłem zaskoczony, przyjeżdżając na halowy turniej na tak wysokim poziomie. Świetnie wywalczyć tu tytuł.

Znacznie gorsze doświadczenie z finałowych występów ma Monfils. Grał on o tytuł w cyklu ATP 17 razy, a zwyciężył zaledwie czterokrotnie. W Montpellier triumfował przed 2 laty.

Dzisiaj było naprawdę blisko, może Tomas lepiej spisał się w samej końcówce – przyznał Monfils. – Dla mnie ten tydzień był wspaniały. Zagrałem solidny tenis we wszystkich meczach, nawet tym dzisiejszym. Jestem bardzo zadowolony z tego, jak grałem.

Niepowodzenie Monfilsa nieco zrekompensowali miejscowym kibicom Nicolas Mahut i Edouard Roger-Vasselin, którzy wygrali w finale debla. Pokonali 6:4, 7:6(4) Paula Hanleya i Jamie Murraya.

Finał singla:
Tomas Berdych (Czechy, 1) – Gael Monfils (Francja, 3) 6:2, 4:6, 6:3

Finał debla:
N. Mahut, E. Roger-Vasselin (Francja) – P. Hanley, J. Murray (Australia, Wielka Brytania, 3) 6:4, 7:6(4)