Montpellier. Piąty zawodowy tytuł Davida Goffina

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne/www.atptour.com, foto: AFP

Belgijski tenisista David Goffin pokonał Roberto Bautistę Aguta 5:7, 6:4, 6:2 w finale turnieju rangi ATP 250 w Montpellier i wygrał piąty zawodowy tytuł w karierze.

Początek niedzielnego spotkania układał się lepiej dla rozstawionego z numerem „1” Bautisty Aguta. Hiszpan wygrał swoje podanie do zera i, pomimo konieczności obrony break pointa w drugim gemie serwisowym, szybko wyszedł na prowadzenie 4:1. Wydawało się, że 32-latek z Castellon de la Plana ma pełną kontrolę nad spotkaniem, lecz Belg odrobił straty i wygrał trzy gemy z rzędu od stanu 2:5. Końcówka pierwszej partii należała jednak do Bautisty Aguta i po 50 minutach wyszedł on na prowadzenie 7:5.

Druga odsłona rozpoczęła się od utraty serwisu przez Hiszpana i, jak się później okazało, był to jeden z decydujących fragmentów meczu. Goffin pilnował swojego podania i nie pozwolił przeciwnikowi wrócić do gry w drugim secie. Oznaczało to, że w Montpellier pierwszy raz od 2012 roku zwycięzcę wyłoni decydujący set.

Z każdą minutą pojedynku presja rosła, a Bautista Agut znów rozpoczął seta od utraty własnego serwisu. Do końca spotkania nie udało się już Hiszpanowi wrócić do gry, a ponadto został ponownie przełamany w siódmym gemie. Dało to Belgowi okazję do domknięcia meczu, co uczynił. Po dwóch godzinach i pięciu minutach David Goffin mógł cieszyć się z piątego triumfu w zawodach głównego cyklu ATP.

Dla Belga to pierwsze turniejowe zwycięstwo od 3,5 roku. Zdobyte w Montpellier punkty pozwolą mu awansować na 14. miejsce w rankingu ATP. Tuż przed nim sklasyfikowany zostanie Roberto Bautista Agut. Obaj zawodnicy w przyszłym tygodniu będą rywalizować w Rotterdamie.


Wyniki

Finał singla

David Goffin (Belgia, 2) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 1) 5:7, 6:4, 6:2