Montreal. Białoruskie starcie na szczycie o półfinał

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Poznaliśmy pierwsze ćwierćfinalistki turnieju National Bank Open. O półfinał powalczą dwie najlepsze białoruskie tenisistki, Wiktoria Azarenka i Aryna Sabałenka.

Zdecydowanie ciężej na miejsce w najlepszej ósemce zawodów musiała zapracować dwukrotna mistrzyni Australian Open, która przez 2 godziny i 36 minut walczyła o zwycięstwo z Marią Sakkari. W pierwszej partii o jedno przełamanie lepsza była 32-latka urodzona w Mińsku, ale w drugiej z taką samą przewagą zwyciężyła Greczynka. W decydującej odsłonie meczu zawodniczka z Aten odebrała podanie rywalce w drugim gemie, dzięki czemu wyszła na prowadzenie 3:1 i 4:2. Nie zdołała jednak utrzymać tej przewagi do końca meczu. Azarenka odrobiła stratę przełamania w ósmym gemie. Później gra toczyła się już zgodnie z regułą własnego serwisu i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce lepiej nerwy na wodzy utrzymała Białorusinka i to ona awansowała do następnej fazy turnieju.

W czwartek zdecydowanie krócej na korcie była Sabalenka. Młodsza z reprezentantek Białorusi zatrzymała faworytkę gospodarzy, Rebeccę Marino. Turniejowa „jedynka” oddała rywalce tylko cztery gemy.

W sesji porannej miejsce w ćwierćfinale zapewniła sobie również Sara Sorribes Tormo. Hiszpanka przegrała pierwszego seta w tie-breaku z Kateriną Siniakovą, ale dwóch kolejnych straciła już tylko trzy gemy.

Bez gry do najlepszej ósemki turnieju awansowała Cori Gauff. Amerykanka miała zmierzyć się z Johanną Kontą, ale Brytyjka wycofała się z turnieju z powodu kontuzji lewego kolana.