Montreal. Giorgi z największym tytułem w karierze

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Camila Giorgi została triumfatorką National Bank Open 2021 w Montrealu. Włoszka w finale pokonała Karolinę Pliszkovą 6:3, 7:5. To najważniejsze trofeum w karierze 29-latki z Maceraty. 

Camila Giorgi ma za sobą fantastyczny tydzień. Włoszka występowała w kanadyjskim turnieju jako zawodniczka nierozstawiona, więc w drodze po tytuł musiała pokonać kilka wyżej notowanych rywalek. Były to Elise Mertens, Petra Kvitova, Coco Gauff i w finale Karolina Pliszkova. Tym samym Giorgi, która przed imprezą plasowała się na 71. miejscu w rankingu, została najniżej notowaną triumfatorką tego turnieju od 2011 roku. Wówczas wygrała go 80. na świecie Serena Williams.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, Camila Giorgi i Karolina Pliszkova spotykały się trzykrotnie. W Eastbourne i w Tokio podczas Igrzysk Olimpijskich lepsza była tenisistka z Półwyspu Apenińskiego. Nie inaczej było w finale w Montrealu. Łącznie było to dziewiąte starcie tych zawodniczek.

Początek meczu był wyrównany i obie zawodniczki prezentowały solidny tenis. Zacięta gra toczyła się przez sześć gemów i żadna z nich nie zdobyła znaczącej przewagi, mimo że obie miały szanse na przełamanie. W siódmym gemie sytuacja się zmieniła i Giorgi jako pierwsza odebrała podanie rywalce. To wprowadziło nerwowość w poczynania Pliszkovej, która zaczęła popełniać więcej błedów. Włoszka z kolei poszła za ciosem i do końca seta nie przegrała już gema.

Druga partia także lepiej rozpoczęła się dla niżej notowanej tenisistki. Po wygraniu pierwszego gema, miała ona szansę na objęcie prowadzenia 2:0. Czeszka wybroniła się wtedy, ale nie zdołała tego zrobić w kolejnym gemie serwisowym. Tym samym 29-latka z Maceraty wyszła na prowadzenie 3:1 i wydawało się, że już nic jej nie zatrzyma. Grała pewnie i starała się przejmować inicjatywę w każdej wymianie. Była liderka rankingu nie poddała się jednak i już w następnym gemie odrobiła straty. Pojedynek ponownie stał się wyrównany, a tenisistki walczyły o każdą piłkę.

Giorgi nie podłamała się utratą przewagi i pewnie wygrywała gemy serwisowe. Kluczowy moment nastąpił w dwunastym gemie. Pliszkova podawała, by doprowadzić do tie-breaka i pozostać w meczu. Nie wytrzymała jednak presji i popełniła niewymuszone błędy. Tym samym po prawie dwóch godzinach gry Camila Giorgi została mistrzynią National Bank open 2021.

To dla Włoszki trzeci tytuł w karierze, jednak z pewnością najcenniejszy. Wcześniej wygrywała w Linzu (2018) i w Hertogenbosch (2015). W najnowszym zestawieniu WTA Giorgi awansuje o 37 oczek i będzie 34. tenisistką na świecie.

Z kolei Pliszkova przegrała trzeci finał w tym roku. W Rzymie lepsza okazała się Iga Świątek, a w Wimbledonie Ashleigh Barty. Mimo porażki Czeszka zanotuje awans w poniedziałek z 6. na 4. miejsce.


Wyniki

Finał singla:

Camila Giorgi (Włochy) – Karolina Pliszkova (Czechy, 4) 6:3, 7:5