Montreal. Polskie deblistki pokonały pierwsze przeszkody

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Olimpia Dudek

Magda Linette i Alicja Rosolska w nocy z wtorku na środę odniosły cenne zwycięstwa w turnieju WTA 1000 w Montrealu. Obie połączyły siły z zagranicznymi partnerkami i awansowały do 2. rundy w grze podwójnej. Linette i Amerykanka Bernarda Pera nie oddały rywalkom nawet jednego gema. 

Zawody w Kanadzie należą do jednych z bardziej prestiżowych w cyklu WTA. Za jeden wygrany mecz deblistki otrzymują aż 105 rankingowych punktów. Tę nagrodę Linette i Rosolska mają już w garści. W kolejnych dniach zagrają o więcej, jednak z każdą rundą poprzeczka będzie zawieszona coraz wyżej. Do Montrealu przyjechały najlepsze pary deblowe na świecie.

W pierwszej rundzie Polkom udało się ominąć najgroźniejsze zawodniczki, co nie znaczy, że stały przed prostymi zadaniami. Magda Linette i Bernarda Pera zmierzyły się z Brytyjką Heather Watson i Gruzinką Oksaną Kałasznikową, które w sumie dotarły do 18 finałów w zawodach głównego cyklu. W starciu z polsko-amerykańską parą były jednak bez szans. Po niespełna 50 minutach było już po wszystkim. Watson i Kałasznikowa nie ugrały nawet gema.

Dla Linette było to drugie spotkanie w tegorocznej edycji National Bank Open. Wcześniej przegrała w pierwszej rundzie singla 1:6, 2:6 z Nadią Podoroską.

Z kolei Alicja Rosolska połączyła siły z Niemką Vivian Heisen. Być może to początek dłuższej współpracy, ponieważ miesiąc temu obie zawodniczki zagrały ze sobą w Hamburgu. Wówczas w ćwierćfinale zostały zatrzymane m.in. przez Holenderkę Rosalie Van der Hoek. Okazja do rewanżu przytrafiła się bardzo szybko i polsko-niemiecka para potrafiła ją wykorzystać.

Rosolska i Heisen pokonały Van der Hoek i Erin Routliffe z Nowej Zelandii 7:6(5), 7:6(6), w pierwszej partii odrabiając straty ze stanu 2:4, a w drugiej broniąc trzech piłek setowych. Dla Polki to pierwsze zwycięstwo w kanadyjskim turnieju od 2016 roku.

Teraz przed naszymi reprezentantkami mecze 1/8 finału. Magda Linette i Bernarda Pera zagrają z turniejowymi ,,dwójkami”, Japonkami Shuko Aoyamą i Eną Shibaharą. Alicja Rosolska i Vivian Heisen zagrają natomiast z rozstawionymi z numerem ,,6″ Dariją Jurak i Andreją Klepać, o ile te poradzą sobie w pierwszej rundzie z Sarą Sorribes Tormo i Paulą Badosą.


Wyniki

Pierwsza runda:

M. Linette, B. Pera (Polska, USA) – O. Kałasznikowa, H. Watson (Gruzja, Wielka Brytania) 6:0, 6:0
V. Heisen, A. Rosolska (Niemcy, Polska) – E. Routliffe, R. Van der Hoek (Nowa Zelandia, Holandia) 7:6(5), 7:6(6)