Montreux. Świątek pewnym krokiem weszła do półfinału

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek wygrała trzy mecze w fazie grupowej i z pierwszego miejsca awansowała do półfinału pokazowego turnieju w Montreux. Jej kolejną rywalką będzie 19-letnia Szwajcarka Simona Waltert. Jeśli wygra również ten mecz, jeszcze w niedzielę rozegra finał. 

Zawody w Szwajcarii dopiero co się zaczęły, a już w niedzielę dobiegną końca. Konieczność rozłożenia wszystkich pojedynków na 3 dni spowodowała, że każda z ośmiu uczestniczek musiała rozegrać dwa mecze jednego dnia. Świątek nie przerosło to zadanie. W pierwszym sobotnim starciu pokonała 6:1, 6:0 Leonię Kung, z którą niemal równo dwa lata temu spotkała się w finale juniorskiego Wimbledonu.

Później był czas na krótki odpoczynek, a następnie trzeba było być gotowym na batalię o pierwsze miejsce w grupie. Wcześniejsze rezultaty gwarantowały już bowiem awans do półfinałów Idze Świątek i Jil Teichmann. Obie znajdowały się więc w komfortowej sytuacji. Ostatecznie pierwsze miejsce w grupie B zajęła nasza reprezentantka, która pokonała 63. rakietę świata 6:3, 5:7, 10-3. Zawodniczki mogły być zadowolone, że trzeci set rozgrywany jest w formie super tie-breaka, ponieważ w niedzielę czekają je kolejne wyzwania. Przed południem rozegrają mecze półfinałowe, a nie można wykluczyć, że później jeszcze raz staną naprzeciwko siebie – tym razem w finale.

Do dużej niespodzianki doszło natomiast w grupie A. Elina Switolina wygrała tylko jeden z trzech meczów i nie zdołała awansować do półfinału. Ukrainką była najwyżej notowaną zawodniczką, która przyjechała do Montreux. Jedną z tenisistek, które nieoczekiwanie pokonały Switolinę była 19-letnia Simona Waltert. To właśnie ona będzie półfinałową przeciwniczką Świątek. Drugą parę półfinałową utworzyły dwie kolejne reprezentantki gospodarzy: Jil Teichmann i Viktorija Golubic. mo


Wyniki

Pierwsza kolejka, grupa B:

Iga Świątek (Polska) – Conny Perrin (Szwajcaria) 6:0, 6:0
Jil Teichmann (Szwajcaria) – Leonie Kung (Szwajcaria) 6:2, 6:1

Druga kolejka, grupa B:

Iga Świątek (Polska) – Leonie Kung (Szwajcaria) 6:1, 6:0
Jil Teichmann (Szwajcaria) – Conny Perrin (Szwajcaria) 6:2, 6:3

Trzecia kolejka, grupa B:

Iga Świątek (Polska) – Jil Teichmann (Szwajcaria) 6:3, 5:7, 10-3
Conny Perrin (Szwajcaria) – Leonie Kung (Szwajcaria) 3:6, 6:4, 10-5