Montreux. Świątek zagra w finale! Nie dała szans pogromczyni Switoliny

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Już tylko jedno zwycięstwo dzieli Igę Świątek od wygrania pokazowego turnieju w Montreux. W półfinale nasza reprezentantka pokonała 6:0, 6:4 Szwajcarkę Simonę Waltert, która raptem dwa dni wcześniej sprawiła dużą niespodziankę, zostawiając w pokonanym polu Elinę Switolinę.

Miniturniej w Montreux wszedł w niedzielę w decydującą fazę. O 10.30 rozpoczęły się półfinały, w których wzięły udział trzy reprezentantki gospodarzy i Iga Świątek. Dużym zaskoczeniem była nieobecność w tej fazie zawodów Ukrainki Eliny Switoliny. Piąta rakieta świata nie wyszła z grupy, po tym jak uległa m.in. notowanej blisko 300 pozycji niżej Simonie Waltert. To właśnie sprawczyni największej niespodzianki była rywalką Polki w półfinale. Drugą parę półfinałową utworzyły natomiast Jil Teichmann i Viktorija Golubic.

Świątek świetnie rozpoczęła pojedynek i w pierwszym secie nie straciła ani jednego gema. W Montreux zdążyła już zresztą przyzwyczaić do wysokich zwycięstw. W pierwszym meczu pokonała 6:0, 6:0 Conny Perrin, a w drugim 6:1, 6:0 Leonię Kung. Tylko Jil Teichmann potrafiła nawiązać z nią wyrównaną walkę i ugrać nawet jednego seta. Waltert na tyle stać nie było, jednak w drugim secie poszło jej zdecydowanie lepiej niż w pierwszym. Zdobyła cztery gemy i uniknęła tzw. roweru.

W drugim półfinale Viktorija Golubic pokonała 7:6(3), 3:6, 10-6 Jil Teichmann. Zacięta była zwłaszcza pierwsza partia tego pojedynku, w której Teichmann dwukrotnie traciła przewagę przełamania, a później nie wykorzystała dwóch piłek setowych.

Finał rozpocznie się o godzinie 14. Świątek dostanie okazję do zrewanżowania się za porażkę z 1. rundy zeszłorocznego Wimbledonu. Golubic wygrała wówczas 6:2, 7:6(3).