Moskwa. Faworytki nie zawiodły

W czwartek rozegrane zostały cztery spotkania singlowe. Tym samym wyłoniono pozostałe ćwierćfinalistki VTB Kremlin Cup 2021. Do 1/4 finału awansowała m.in. Maria Sakkari, która dodatkowo zapewniła sobie udział w Mistrzostwach WTA w Guadalajarze.

Maria Sakkari rozgrywa najlepszy sezon w karierze. Atenka, która w tym roku przełamała barierę Top 10 w rankingu WTA, teraz dołożyła kolejne wielkie osiągnięcie. W czwartek awansowała ona do ćwierćfinału VTB Kremlin Cup 2021 po zwycięstwie nad Anną Kalinską. Greczynka w partii otwarcia zdominowała rywalkę i nie dała jej ani jednej okazji na przełamanie. Gdy drugą odsłonę rozpoczęła od breaka, reprezentantka gospodarzy, która nie czuła się najlepiej, zdecydowała się poddać spotkanie.

Tym samym Sakkari zapewniła sobie udział w WTA Finals w Guadalajarze. 26-latka z Aten jest pierwszą Greczynką w historii, która wystąpi w imprezie kończącej sezon. Sakkari dołączyła do Ashleigh Barty, Aryny Sabałenki, Barbory Krejczikovej i Karoliny Pliszkovej, które już wcześniej zakwalifikowały się do Mistrzostw WTA.

– To był bardzo ważny mecz. Wiedziałam, że jeśli go wygram, to pierwszy raz w karierze, zakwalifikuję się do WTA Finals – przyznała Greczynka po zwycięstwie. – To osiągnięcie jednego z największych celów w tym roku. To bardzo satysfakcjonujące. Jestem dumna z siebie i swojej drużyny – dodała.

Sakkari w walce o półfinał zmierzy się z Simoną Halep. Rumunka w czwartek zdołała pokonać Weronikę Kudermetową, choć nie była to tak łatwa przeprawa, jak można było się spodziewać po partii otwarcia. W pierwszym secie dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa nie miała najmniejszych problemów z dyktowaniem swoich warunków gry. Rosjanka była w stanie ugrać tylko jednego gema. Do połowy drugiej odsłony sytuacja niewiele się zmieniła i wydawało się, że Halep szybko dokończy dzieła. Jednak od stanu 3:1 dla Rumunki, w jej grze zaczęło pojawiać się więcej błędów, a to wykorzystywała reprezentantka gospodarzy, która solidniej prezentowała się na korcie. W efekcie mecz stał się bardzo wyrównany i tenisistki musiały rozegrać tie-break. W nim było dużo nerwowości po obu stronach, ale ostatecznie to była liderka rankingu zachowała więcej zimnej krwi i domknęła spotkanie w dwóch setach.

Wcześniej do ćwierćfinałów awansowały też Anett Kontaveit i Marketa Vondrousova. Estonka powalczy w kolejnym meczu z Garbine Muguruzą. Starcie to zapowiada się niezwykle ciekawie, gdyż obie tenisistki cały czas mają szansę na grę w WTA Finals. Czeszka z kolei zmierzy się w 1/4 finału z Anastazją Pawluczenkową.

Maria Sakkari (Grecja, 3) – Anna Kalinska (Rosja, Q) 6:2, 1:0 i krecz

Simona Halep (Rumunia, 8) – Weronika Kudermetowa (Rosja) 6:1, 7:6(4)

Anett Kontaveit (Estonia, 9) – Andrea Petković (Niemcy) 6:1, 6:4

Marketa Vondrousova (Czechy) – Łesia Curenko (Ukraina) 6:3, 6:3