Mouratoglou: Forehand Tsitsipasa przypomina mi ten Del Potro

/ Dominika Opala , źródło: www.tennisworldusa.org /własne, foto: AFP

Stefanos Tsitsipas w niedzielę osiągnął największy sukces w karierze, wygrywając Finały ATP. Grek od nastoletnich lat związany jest z Akademią Patricka Mouratoglou. Francuski trener był obecny w boxie ateńczyka w czasie tego turnieju i nie szczędził pochwał młodemu zawodnikowi.

Patrick Mouratoglou jest głównym trenerem Sereny Williams, ale nie jest tajemnicą, że za sprawą własnej akademii pomaga także innym zawodniczkom i zawodnikom. Jednym z nich jest Stefanos Tsitsipas, który w niedzielę wygrał ATP Finals jako szósty najmłodszy tenisista w historii – Stefanos to świetny zawodnik. Zacząłem z nim pracować, kiedy miał 16 lat. Zobaczyłem na YouTube, jak gra i od razu stwierdziłem, że to mi się podoba – wspominał Francuz w wywiadzie dla Sky.

Mouratoglou pojawia się w boxie Greka przy okazji najważniejszych turniejów i jest ważnym ogniwem jego teamu – Szukałem świetnego tenisisty, który będzie dobrze grał. Oglądałem wymiany w jego wykonaniu i  spodobało mi się to, jakie ma serce do rywalizacji. To wszystko zależy od tego, jaki jesteś i jak rywalizujesz. Zawsze zwracam uwagę na osobowość i na sposób, w jaki rozgrywa się mecze, bo to jest ich praca – wygrywanie. Tego trudno nauczyć – ocenił ekspert Eurosportu.

Tsitsipas ceni francuskiego trenera i współpracę z nim. Coach, który ma także greckie korzenie dał szansę młodemu ateńczykowi, by ten mógł rozwijać swój talent – Powiedziałem mu, by do mnie przyjechał, bo chciałem go bliżej poznać – wspomina Mouratoglou. – On ma inną mentalność niż inni zawodnicy i ma wielki potencjał. Pokonał Rafę Nadala na mączce, Rogera Federera w Wielkim Szlemie i Novaka Dźokovicia w turnieju rangi Masters 1000. Uwielbiam jego technikę. To niesamowite w jaki sposób uderza piłkę. Jego forehand przypomina mi ten Juana Martina Del Potro od momentu, kiedy pierwszy raz go zobaczyłem. Pomyślałem, że naprawdę dużo można z tym zdziałać – chwalił Tsitsipasa Mouratoglou. – Jednak głównie skupiamy się na przygotowaniu fizycznym i taktyce – dodał.