Muguruza przegrała z dopingowiczką? Haddad Maia zawieszona

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Tennis Now, ITF, foto: AFP

Brazylijska tenisistka Beatriz Haddad Maia, która na tegorocznym Wimbledonie sensacyjnie pokonała Gabrine Muguruzę, prawdopodobnie stosowała niedozwolony doping. W jej organizmie wykryto dwie niedozwolone substacje – ostarynę i ligandrol.

Organizacja ITF poinformowała we wtorek, że tymczasowo zawieszona zostaje 23-letnia brazylijska tenisistka Beatriz Haddad Maia. Wszystko wskazuje na to, iż była mistrzyni Wimbledonu Hiszpanka Gabrine Muguruza, przegrała w pierwszej rundzie tegorocznych zmagań w Londynie z dopingowiczką. W próbce moczu pobranej od tenisistki, 4 czerwca podczas turnieju w chorwackiej miejscowości Bol, laboratorium Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w Montrealu wykryło metabolity dwóch niedozwolonych substancji – ostaryny (SARM S-22) i ligandrolu (SARM LGD-4033). Jako, że obydwie te substancje znajdują się na liście zabronionych przez WADA sterydów anabolicznych, Haddad Maia została ze skutkiem natychmiastowym tymczasowo zawieszona.

Zawodniczka ma prawo odwołać się od tej decyzji do trybunału arbitrażowego. Póki ten jej nie uniewinni, nie będzie jednak mogła występować w żadnych turniejach. Jeśli jej wina się potwierdzi, ITF i WADA ogłoszą zapewne jak długa dyskwalifikacja ją czeka.