Muguruza zmienia podejście, chce znów czerpać radość z tenisa

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.ubitennis.net/, własne, foto: AFP

Obecny sezon nie jest udany dla Garbiñe Muguruzy. Hiszpanka, która przegrała pierwsze mecze w Adelajdzie, Australian Open i Lyonie, opowiedziała dziennikarzom „The National” o swoim spojrzeniu na ten etap tenisowej podróży i określiła, jak zamierza podejść do najbliższych miesięcy.

Kryzys Muguruzy trwa właściwie od początku 2022 roku. Przez ostatnie 13 miesięcy zawodniczka nie była w stanie wygrać żadnego turnieju lub zagrać w finale, przez co zanotowała znaczny spadek w rankingu WTA. 29-latka skomentowała tę trudną sytuację ze spokojem:

– W mojej karierze były momenty, gdy byłam na szczycie, ale miałam także słabsze okresy. Teraz jestem w fazie powrotu do lepszych czasów. Skupiam się na ciężkim treningu i pozostaję pokorna. Należy pamiętać, że w naszym sporcie wszystko zmienia się bardzo dynamicznie, więc brak wyników może się przydarzyć. Gramy niemal w każdym tygodniu, czasem jeden turniej nie jest udany, ale następny może być zupełnie inny. Mam doświadczenie i to ono pozwala mi zachować spokój, gdy sprawy nie układają się tak dobrze, jakbym chciała. Chodzi zarówno o przerwy w grze, jak i kiepskie rezultaty.

Muguruza jest 83 w zestawieniu najlepszych tenisistek świata, ale nie zamierza skupiać się zbytnio na punktach i rankingach. Zawodniczka zdecydowała się na inne nastawienie:

W tym roku dążę do tego, by uprościć pewne sprawy i zachowywać spokój. W poprzednim sezonie nałożyłam na siebie dużą presję, za wszelką cenę chciałam utrzymać się w czołówce. Na pewno mi to nie pomogło i po prostu się męczyłam. Ranking jest oczywiście ważny, ale nie będzie moim priorytetem. Chciałabym po prostu cieszyć się tenisem i wygrywać trofea. Jeśli to się uda, zobaczymy, które miejsce osiągnę.

Mimo kryzysu Muguruza pozostaje jedną z najbardziej utytułowanych tenisistek w tourze. Hiszpanka ma na koncie między innymi dwa trofea wielkoszlemowe i wygrane finały WTA. Była także numerem jeden na świecie.

W tym tygodniu 29-latka wystąpi w imprezie w Abu Zabi.