Murray: Rekord Nadala na Roland Garros nigdy nie zostanie pobity

/ Dominika Opala , źródło: www.tennisworldusa.org /własne, foto: AFP

Rafael Nadal zdominował Roland Garros, jak żaden inny tenisista wcześniej. Nikt nie zdobył tyle tytułów w jakimkolwiek Wielkim Szlemie. Hiszpan pierwszy raz okazał się najlepszy w stolicy Francji w debiucie w 2005 roku, a rywalizując tam przez szesnaście lat, trzynaście razy sięgał po najwyższe trofeum. Łącznie wygrał w paryskim szlemie sto meczów i poniósł tylko dwie porażki. 

W tym roku Roland Garros został przesunięty na październik z powodu pandemii koronawirusa. Inny miesiąc rozgrywania turnieju i trudniejsze warunki atmosferyczne nie przeszkodziły jednak Rafaelowi Nadalowi w zdobyciu kolejnego, już trzynastego, tytułu w paryskim szlemie. Tym samym Hiszpan ustanowił następne rekordy, które będą trudne do pobicia w przyszłości.

Tenisista z Majorki triumfował w Roland Garros 2020 bez straty seta, czym tylko potwierdził swoją dominację na najwolniejszej nawierzchni. Udało mu się to czwarty raz w turnieju wielkoszlemowym. Takim osiągnięciem nie może pochwalić się żaden z tenisistów w Erze Open.

Andy Murray, finalista Roland Garros 2016 jest pewien, że nikt w przyszłości nie pobije rekordu Nadala na mączce w Paryżu. Brytyjczyk jest jednym z nielicznych tenisistów, którym udało się pokonać „Rafę” na kortach ziemnych dwukrotnie. Miało to miejsce w Madrycie w 2015 i 2016 roku. W Roland Garros grali ze sobą w sezonie 2011 i 2014. Wówczas Szkot nie zdobył nawet seta.

Jak dla mnie rekord Rafy w Roland Garros zostanie na dobre. Wiem, jak trudno jest zdobyć koronę w Paryżu i nie mogę sobie wyobrazić nikogo, kto zdominowałby ten turniej tak, jak on. To niesamowite, szczególnie dlatego, że on sprawił, że to wygląda tak łatwo – ocenił Murray.