„Myślę, że jestem na to gotowy” – Alcaraz o możliwości wygrania Wimbledonu

/ Jarosław Truchan , źródło: tennismajors.com, foto: AFP

Carlos Alcaraz uważa, że jest gotowy do sięgnięcia po tytuł w rozpoczynającym się już w poniedziałek Wimbledonie. Hiszpan opowiedział także o zmianach nawierzchni, które czekają tenisistów w najbliższym czasie i perspektywie występu na Igrzyskach Olimpijskich.

21-latek triumfował na londyńskiej trawie w ubiegłym roku. Obrona tytułu ma dla Alcaraza podwójną wagę. Reprezentant Hiszpanii może bowiem dołączyć do ścisłego grona tenisistów, którym udało się wygrać Roland Garros i Wimbledon w jednym sezonie. Do tej pory tej sztuki dokonali jedynie Bjorn Borg, Rod Laver, Rafael Nadal, Novak Dżoković oraz Roger Federer.  Zwycięzca trzech imprez wielkoszlemowych został zapytany o to, czy czuje się gotowy do sięgnięcia po kolejne wielkie zwycięstwo. – Cóż, wygrywanie Wielkich Szlemów jest trudne – odpowiedział. – Oczywiście przejście z kortu ziemnego na trawiasty jest wymagające. To zupełnie inna nawierzchnia, inna gra. Powiedzmy, że spróbuję. – dodał.

Alcaraz przyznał również, że zdaje sobie sprawę z możliwości zostania szóstym tenisistą w historii, który wygra Roland Garros i Wimbledon w jednym roku. – Oczywiście chcę umieścić moje nazwisko na tej krótkiej liście. Wiem, że będzie to dla mnie naprawdę trudne i duże wyzwanie, ale myślę, że jestem na to gotowy. – stwierdził reprezentant Hiszpanii. – Jak już powiedziałem, włożyłem dużo pracy w ostatnich tygodniach, aby się dobrze przygotować, czuć się komfortowo, aby zagrać tutaj w Wimbledonie na sto procent – zakończył Alcaraz.

Ten sezon jest wyjątkowy pod względem zmian nawierzchni. Zwykle po Wimbledonie tenisiści przenoszą się na korty twarde w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W tym roku gracze przenieśli się z kortów ziemnych na trawiaste, a następnie ponownie będą musieli przestawić się na ceglaną mączkę. Wszystko za sprawą Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Doprowadziło to np. do wycofania Rafaela Nadala z Wimbledonu, który chce się skupić na imprezie czterolecia.

Alcaraz ma już określone priorytety. Młody Hiszpan jest pewny udziału w Igrzyskach, gdzie również będzie chciał odnieść sukces. – Cóż, nie jest łatwo zmienić nawierzchnię w ciągu zaledwie tygodnia, ale jestem w stu procentach pewien, że zagram na Igrzyskach Olimpijskich – powiedział 21-latek. – Dla mnie to niesamowite wydarzenie, niesamowity turniej. To będzie moja pierwsza impreza olimpijska, więc naprawdę chciałbym przeżyć to doświadczenie, aby być na Igrzyskach – dodał.

Tenisista z Półwyspu Iberyjskiego zwrócił również uwagę na to, że turniej w Paryżu znacznie wpłynie na dalszy kalendarz i rozgrywki za Oceanem Atlantyckim. – Zamierzam pojechać do Paryża i dać z siebie sto procent dla mojego kraju. Potem oczywiście mamy naprawdę krótki okres od czasu, kiedy Igrzyska Olimpijskie się zakończą do imprez w Toronto i Montrealu. Muszę się nad tym zastanowić. Ale jestem pewien, że się tam pojawię – zakończył zwycięzca US Open 2022.