Na korcie Nadala i Dżokovicia

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Tennis Europe

Trójka polskich tenisistów: Monika Stankiewicz, Tomasz Berkieta i Jakub Jędrzejczak reprezentuje nas w zorganizowanym po raz pierwszy w ekskluzywnym Monte Carlo Country Clubie turnieju Masters Tennis Europe dla najlepszych w roku 2021 zawodników do lat 14 i 16. Mecze ruszają w środę, a Polacy przystąpią do swoich gier wczesnym popołudniem.

Adam Romer, korespondencja z Monte Carlo

– Już samo znalezienie się w tym ekskluzywnym gronie jest wyróżnieniem, na które każdy z tych młodych ludzi pracował ostatnie kilka miesięcy. Ale każdy chce też wygrać na korcie, gdzie co roku walczą Nadal, Dżoković czy Tsitsipas – opowiada Thomas Hammerl, dyrektor zarządzający Tennis Europe, organizacją, która odpowiada za wszystkie międzynarodowe rozgrywki tenisowe do 16 roku życia w Europie.

Po 20 latach organizacji turnieju Masters w różnych lokalizacjach we Włoszech władze TE zdecydowały o przeniesieniu tej prestiżowej rywalizacji do Monako. Dzięki uprzejmości rządzącej w księstwie rodziny Grimaldich udało się znaleźć termin i najważniejszy turniej dla najlepszych 14- i 16-latków rozgrywany jest w Monte Carlo Country Club, klubie, który wiosną gości od lat najlepszych tenisistów podczas turnieju ATP 1000.

– Pewnie wolelibyśmy grać w Reggio di Calabria, ale w Monako jest za to prestiżowo – mówił ojciec Tomasza Berkiety, 15-letniego warszawiaka, który rozstawiony jest w kategorii U-16 z numerem jeden i nie ukrywa swoich ambicji. – Chcę tu wygrać – mówi. Jego pierwszym rywalem będzie starszy o rok Rosjanin Wiktor Kuzniecow. Drugi z Polaków – Kuba Jędrzejczak, rozstawiony z „3” zmierzy się z Serbem Nicolą Joviciem.

Jedyna dziewczyna w gronie polskich reprezentantów – 15-letnia Monika Stankiewicz także zmierzy się z reprezentantką Rosji – Jekateriną Iwanową.

Polacy stanowią trzecią co do wielkości ekipę. Najwięcej jest Rosjan – aż ośmioro, potem plasuje się piątka Czechów.

Walka w Monte Carlo idzie nie tylko o punkty rankingowe i pozycje na listach TE, ale także o rozpoznawalność w wielkim świecie tenisa, do którego wszyscy startujący w turnieju Masters pukają. Organizatorzy, wraz ze sponsorami i partnerami TE, zorganizowali młodym tenisistom szkolenie, które ma ich przygotować do przyszłej zawodowej kariery. Zajęcia Junior School obejmowały informacje dotyczące poruszania się w mediach społecznościowych, niebezpieczeństw związanych z dopingiem i ustawianiem meczów, ale także obejmowały rozmowę ze wschodzącą gwiazdą duńskiego tenisa, zaledwie 18-letnim Holgerem Rune.

Zaledwie parę lat starszy Duńczyk wyjaśniał młodszym kolegom co może ich na progu zawodowej kariery czekać. A przy okazji odpowiadał na różne pytania, w tym, jakie to uczucie wygrać seta z Novakiem Dżokoviciem.

Od środy od godziny 10.00 ruszają pierwsze mecze, a młodzi tenisiści grać będą między innymi na korcie centralnym klubu, gdzie zwyczajowo swoje mecze podczas imprezy ATP rozgrywają Rafael Nadal i Novak Dżoković. Jutro na korcie centralnym nikt z Polaków nie zagra, ale szansa na to jest jeszcze w czwartek lub w piątek, gdzie toczyć się będą mecze o poszczególne pozycje.

Środowy plan gier można znaleźć tu: https://www.tenniseurope.org/sport/tournament/matches?id=9CFA77C6-E7A7-4970-B1CB-EAFF45A06BCF&d=

Partnerem wspierającym korespondencje z Monako jest marka #HEADtennis