Nadal: Chciałbym zakończyć karierę z 25 tytułami wielkoszlemowymi na koncie, ale to mało prawdopodobne

/ Dominika Opala , źródło: www.tennisworldusa.org /własne, foto: AFP

Rafael Nadal będzie walczył w Paryżu o trzynaste trofeum w Roland Garros. Hiszpan przystąpi do rywalizacji bez zdobycia tytułu na mączce w tym roku. Z powodu pandemii koronawirusa stracił możliwość gry w Monte Carlo, Barcelonie i Madrycie, a w Rzymie odpadł w ćwierćfinał. 

Ostatni mecz przed wybuchem pandemii Rafael Nadal rozegrał pod koniec lutego w Acapulco. Następnie wrócił do domu, gdzie przez sześć miesięcy trenował w swojej akademii na Majorce. Hiszpan nie zdecydował się na podróż do Nowego Jorku, by zagrać w Western & Southern Open oraz w US Open, a zamiast tego wolał przygotowywać się do opóźnionego w tym roku sezonu na mączce.

Powrót do rywalizacji zanotował w Rzymie, gdzie dotarł do ćwierćfinału. Po drodze pokonał Pablo Carreno Bustę i Duszana Lajovicia. Hiszpan zachwycał dyspozycją i przygotowaniem fizycznym, ale w walce o półfinał zagrał słabszy mecz i niespodziewanie przegrał z Diego Schwartzmanem, z którym wygrał dziewięć wcześniejszych spotkań.

Trudne zadanie

Po tej porażce, 34-latek z Majorki już w pełni mógł się skupić na starcie w tegorocznej edycji Roland Garros. Nadal będzie walczył w Paryżu o 20. tytuł wielkoszlemowy i wyrównanie rekordu Rogera Federera. Hiszpan nie przywiązuje jednak do tego zbyt dużej uwagi i wyjaśnia, iż woli trzymać się planu i skupiać się na stałym poprawianiu się. Uważa, że to właśnie może utrzymać go w rywalizacji o trofea wielkoszlemowe.

Kiedy pytacie mnie o rekord Federera, zawsze mówię wam to samo. Całą moją karierę prowadziłem na swój własny sposób i dalej będę to robił. Nie mam obsesji na punkcie 20 tytułów wielkoszlemowych. Nie mogę wciąż myśleć o Federerze, Dżokoviciu i naszym wyścigu o największą liczbę zwycięstw – powiedział Nadal. – Wiem, że dziennikarze przywiązują do tego dużą uwagę. Chciałbym zakończyć karierę z 25 tytułami wielkoszlemowymi na koncie, ale jest to mało prawdopodobne. Zamierzam walczyć i tworzyć okazje. Zobaczymy, jak zakończę karierę. Chcę dalej cieszyć się tenisem. Jeśli gram na wysokim poziomie, to jestem w walce. Jeśli nie, to to niemożliwe, żeby wygrać – zakończył .