Nadal i Osaka zdobywcami nagrody Laureusa

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne/www.bbc.com, foto: AFP

Rafael Nadal i Naomi Osaka zostali laureatami prestiżowej nagrody Laureus World Sports Awards. Iga Świątek była nominowana w kategorii przełom roku, w której ostatecznie zwyciężył futbolista Patrick Mahomes.

Rafael Nadal triumfował w październiku ubiegłego roku na kortach im. Rolanda Garrosa po raz trzynasty. Zdobył tym samym dwudziesty tytuł wielkoszlemowy i zrównał się w tym aspekcie z Rogerem Federerem. – Wiele dla mnie znaczy wyrównanie rekordu mojego wielkiego rywala, a zarazem wspaniałego przyjaciela – powiedział Nadal.

Dla Hiszpana jest to czwarte wyróżnienie Laureusa. Sportowcem roku został także dekadę temu. Siedem lat temu został nagrodzony za najbardziej spektakularny powrót, a w sezonie 2006 otrzymał statuetkę w kategorii przełom roku. Szansę na zwycięstwo w tej kategorii miała tym razem Iga Świątek, która sięgnęła w zeszłym sezonie po pierwszy tytuł wielkoszlemowy. Ostatecznie laureatem został jednak amerykański futbolista, Patrick Mahomes.

Sportsmenką roku została Naomi Osaka. Japonka wygrała we wrześniu US Open i zdobyła tym samym czwarty tytuł wielkoszlemowy. Została także wyróżniona za aktywizm w walce z rasizmem. Na każdy mecz w drodze po tytuł w Nowym Jorku miała przygotowaną maseczkę z nazwiskiem ofiary niesprawiedliwości rasowej. – Uważam, że bardzo ważne jest to, abym używała swojego głosu. Często przejmuję się tym, co ludzie pomyślą. Jeśli jednak ma się taką platformę, trzeba z niej korzystać – skomentowała Osaka.

Zwycięstwa Nadala i Osaki to nie jedyne tenisowe akcenty podczas tegorocznej gali. Statuetkę za całokształt kariery odebrała Billie Jean King. Przez całe życie Amerykanka aktywnie działa na rzecz równouprawnienia w sporcie.