Nadal przed wielką szansą na objęcie prowadzenia

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Rafael Nadal, po triumfie w US Open, zbliżył się w rankingu do Novaka Dźokovicia. Przewaga „Nole” wynosi obecnie 640 punktów. Hiszpan jednak, w przeciwieństwie do Serba, nie broni już żadnych punktów do końca sezonu.

Po US Open 2019 na czele rankingu pozostał Novak Dźoković, mimo że nie obronił tytułu. Z kolei triumfator tegorocznej edycji nowojorskiego szlema, Rafael Nadal umocnił się na pozycji wicelidera, a przewaga Serba stopniała do 640 punktów.

Hiszpan ubiegły sezon zakończył przedwcześnie, bo już po US Open, gdzie skreczował w meczu półfinałowym przeciwko Juanowi Martinowi Del Potro. Z kolei tenisista z Belgradu prezentował świetną formę w tamtym czasie i był najlepszy w Szanghaju oraz dotarł do finałów w Paryżu i podczas Nitto ATP Finals. Oznacza to, że aktualny lider rankingu ma jeszcze do obrony 2600 punktów w tym roku, a Nadal żadnych.

Bardzo możliwe jest więc to, że w niedługim czasie to 33-latek z Majorki obejmie fotel lidera, a nawet zakończy rok jako numer jeden. „Rafa” prawdopodobnie wystąpi jeszcze w tym roku w Szanghaju, Paryżu i podczas Nitto ATP Finals. W sumie może zdobyć w tych turniejach 3500 punktów.

Z kolei Dźoković ma w planach starty w Tokio, Szanghaju, Paryżu i w imprezie kończącej sezon w Londynie. Belgradczyk może zdobyć więc 4000 punktów, ale maksymalnie zostanie mu dopisane 1400 punktów.

Rafael Nadal rozgrywa fantastyczny sezon, zdobył dwa tytuły wielkoszlemowe (tak, jak Dźoković), a poza tym triumfował w Rzymie i Montrealu. Z pewnością Hiszpan zrobi wszystko, by zakończyć rok jako najlepszy tenisista, a to byłoby pięknym zwieńczeniem 17. sezonu w zawodowym tourze.