Nadal z nagrodą „fair play”

/ Dominika Opala , źródło: www.atptour.com /własne, foto: AFP

Tradycyjnie na koniec roku ATP i fani przyznali nagrody dla tenisistów. Wśród wyróżnionych za sezon 2019 znaleźli się Rafael Nadal, Roger Federer i Andy Murray.

Rafael Nadal, który zakończył sezon 2019 na fotelu lidera rankingu ATP, otrzymał trofeum za to osiągnięcie podczas Nitto ATP Finals. Kolejne wyróżnienie dla Hiszpana przypadło za sprawą głosowania tenisistów. 19-krotnemu mistrzowi wielkoszlemowemu drugi rok z rzędu, a trzeci ogólnie przyznano nagrodę im. Stefana Edberga. Tym samym doceniono profesjonalną postawę Nadala na korcie, jak i poza nim oraz jego zachowanie „fair play”.

W kategorii „Powrót Roku” zwyciężył Andy Murray, który w styczniu przeszedł operację biodra. W czerwcu Brytyjczyk powrócił do rywalizacji, a w październiku sięgnął po tytuł w Antwerpii. Powody do zadowolenia mają także Włosi. Matteo Berrettini został uznany za tenisistę, który wykonał największy postęp w tym roku. Z kolei Jannik Sinner, triumfator Next Gen ATP Finals, otrzymał nagrodę w kategorii „Odkrycie Roku”. Poza zawodnikami z Półwyspu Apenińskiego, premierowe wyróżnienie dostał także Kevin Anderson. Afrykanera doceniono za jego aktywność poza kortem.

17. raz z rzędu ulubieńcem kibiców został Roger Federer. Natomiast para deblowa, która cieszy się największą sympatią fanów to Bob i Mike Bryan. Amerykańscy bracia 14. raz otrzymali tę nagrodę.

Trenerem roku został Gilles Cervara, szkoleniowiec Daniila Miedwiediewa. Francuz doprowadził Rosjanina m.in. do finału US Open i dwóch tytułów Masters 1000. Z kolei nagrodę im. Tima Gulliksona otrzymał Tony Roche. Australijczyk został doceniony za wieloletnie osiągnięcia w roli trenera, a także za wpływ, jaki miał on na rozwój dyscypliny.

Tradycyjnie też wyróżniono najlepsze turnieje: Doha (ATP 250), Acapulco (ATP 500) i Indian Wells (Masters 1000). Jeśli zaś chodzi o challengery to nagrody powędrowały do Szczecina, Puerto Vallarta, Brunszwiku i Heilbronn.