Nagrody ATP. Hurkacz i Boynton wśród nominowanych!

/ Jarosław Truchan , źródło: własne/atptour.com, foto: AFP

ATP ogłosiło listę nominowanych w tegorocznym plebiscycie organizacji. Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach. Pretendentami  do ich zdobycia są min. Hubert Hurkacz oraz jego trener – Craig Boynton.

Najlepszy polski tenisista został nominowany do nagrody imienia Stefana Edberga. Przyznaje się ją zawodnikowi, który na przestrzeni całego sezonu prezentował najwyższy poziom profesjonalizmu i uczciwości oraz rywalizował z innymi w duchu fair-play. Ważna jest również działalność poza kortem. Oprócz Wrocławianina o wyróżnienie będą starali się również Carlos Alcaraz, Jannik Sinner, a także Grigor Dimitrow.

Craig Boynton powalczy o miano trenera roku. Amerykanin po raz drugi znalazł się w tym zaszczytnym gronie, poprzednio miało to miejsce w 2021 roku. Rok temu tytuł przypadł Juanowi Carlosowi Ferrero (jego podopiecznym jest Carlos Alcaraz). Hiszpański szkoleniowiec stanie przed szansą powtórzenia tego sukcesu. Oprócz Boyntona i Ferrero wśród pretendentów do nagrody znaleźli się również Goran Ivanisević (trener Novaka Dżokovicia), Bryan Shelton (Bena Sheltona) oraz duet Simone Vagnozzi i Daren Cahill (Jannika Sinnera).

Kolejną kategorią jest powrót roku. O triumf w niej starają się tenisiści, którzy w ostatnim czasie poradzili sobie z rekonwalescencją po ciężkiej kontuzji. Wśród nominowanych znaleźli się: Alexander Zverev, Gael Monfils, Dominik Koepfer oraz Jan-Lennard Struff.

Wyróżnienie otrzyma również e gracz, który przez ostatnie 12 miesięcy poczynił największe postępy i znacząco poprawił miejsce w rankingu ATP. Szansę na zwycięstwo w dwóch kategoriach będzie miał Jannik Sinner. Nominacje powędrowały również do Matteo Arnaldiego, Christophera Eubanksa oraz Bena Sheltona.

Zwycięstwo w ostatniej kategorii powędruje natomiast w ręce najlepszego debiutanta. O wygraną zawalczą młodzi zawodnicy, którzy w 2023 roku po raz pierwszy znaleźli się w najlepszej setce rankingu ATP. Tym razem mamy do czynienia aż z pięcioma pretendentami. Są nimi: Arthur Fils, Flavio Cobolli, Alex Michelsen, Dominic Stricker oraz Luca Van Assche.

Zwycięzców ATP ogłosi podczas tzw. „Tygodnia Nagród”, który rozpocznie się 11. grudnia. Wyłonią ich sami zawodnicy oraz trenerzy. Fani również mogą wskazać swojego ulubieńca. Głosowanie odbywa się na stronie ATP i potrwa tylko do najbliższego piątku, 1. grudnia. Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, może wesprzeć któregoś z tenisistów klikając w ten link.