Narodowy Dzień Tenisa w czternastu miastach!

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/materiały prasowe, foto: PZT

W pierwszy weekend września po raz czwarty odbędzie się Narodowy Dzień Tenisa. Ta edycja będzie wyjątkowa jak rok, w którym się odbędzie.

Rok 2021 jest wyjątkowy dla polskiego tenisa. To właśnie w tym roku obchodzimy setne urodziny Polskiego Związku Tenisa. Z tej okazji wyjątkowy, rekordowy będzie Narodowy Dzień Tenisa. Impreza, która odbędzie się 5.09 w tym roku, zagości w aż w 14 miastach w: Bytomiu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Puławach, Radomiu, Stalowej Woli, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Co nieco o tegorocznym wydarzeniu powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej prezes Polskiego Związku Tenisa, Mirosław Skrzypczyński.  – Zaczynaliśmy na Stadionie Narodowym w 2018 roku, wtedy było 50 kortów zbudowanych na murawie. Teraz Narodowy Dzień Tenisa odbędzie się w 14 lokalizacjach, w tym samym dniu, więc jest to przedsięwzięcie trudne logistycznie i organizacyjnie. Tysiące dzieci, rozgrywki Talentiady Tenisowej, a takie wielkie wydarzenie, nie miałoby miejsca, gdyby nie nasz Partner Strategiczny – Grupa LOTOS, który we wszystkich projektach nas wspiera, również w tych nieplanowanych wcześniej. Zawsze możemy na niego liczyć. Mam nadzieję, że Narodowy Dzień Tenisa dalej będzie się rozrastał, bo wiele miast i klubów jest przed nami.

NDT to wyjątkowe spotkanie wszystkich ludzi kochających tenis. Jest to również możliwość do integracji w sporcie dzięki takim projektom jak, np.zajęcia tenisowe dla osób z zespołem Downa, tenis na wózkach czy mecze pokazowe osób z dysfunkcją wzroku. Tego rodzaju przedsięwzięcia sprawiają, że coraz więcej ludzi w Polsce gra w tenisa. Przykładem są pokazy Blind Tennis podczas zeszłorocznego NDT, które sprawiły, że liczba zawodników grających w tenisa z dysfunkcją wzorku wzrosła z kilkunastu do ponad stu.

Jak co roku, także i w tym, elementem Narodowych Dni Tenisa będą eliminacje do największych rozgrywek drużynowych do lat 10. Talentiada stała się częścią globalnego projektu KINDER Joy of moving. O awans z eliminacji do półfinału będą starać się 6-osobowe drużyny mieszane z całej Polski.

– Jeśli chodzi o Kinder KINDER Joy of moving Talentadę, to jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wesprzeć PZT. Za chwilę będziemy świętować 20
lat tej imprezy. Od wielu lat współpracujemy z PZT przy różnych projektach i  staramy się stworzyć taką ich oprawę, żeby dzieci się mogły cieszyć sportem. Mam nadzieję, że tak będzie nie tylko 5 września, ale też potem przy okazji półfinałów i finałów Kinder KINDER Joy of moving Talentady – powiedziała Brands Partnership & Kinder Joy Of Moving Manager, Magdalena Szozda.

Takie imprezy jak Narodowy Dzień Tenisa to również szansa spotkania wielkich gwiazd tenisa, czołowych zawodników Polski oraz artystów grających amatorsko w tenisa.  – Takie imprezy pokazują, że tenis jest coś przyjemnego, przynajmniej pierwsze lata z tenisem, bo ten wyczynowy to oczywiście inna bajka. Ale
na początkowym etapie to dużo zabawy, frajdy, zawiązywania nowych znajomości. Coś takiego pozwala dzieciom polubić sport, ograć się na
korcie, oswoić ze sportem i zaszczepić w nich od małego ruch i sport, bo one są ważne dla zdrowia i rozwoju – powiedział półfinalista Wimbledonu 2013 Jerzy Janowicz, który przygotowuje się do powrotu na korty w 2022 r.

Narodowy Dzień Tenisa współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Z kolei partnerami przedsięwzięcia są: Kinder Joyf of Moving oraz marka Lotto.

– Z każdym rokiem Narodowy Dzień Tenisa jest wydarzeniem wyjątkowym. Cieszę się, że od początku jesteśmy z tym wydarzeniem związani, bo organizacyjnie jest to coś wspaniałego. Uśmiechy na twarzach, od najstarszych, po najmłodszych, ale i osoby niepełnosprawne to dowód, że Polski Związek Tenisowy staje na wysokości zadania. To doskonałą okazja, żeby celebrować piękno tenisa w Polsce. Każdy może przeżywać radość z tego dnia, który dostarcza wielu emocji. Dlatego zachęcam wszystkich do udziału w tym wydarzeniu – powiedziała rzecznik prasowa Totalizatora Sportowego – właściciela marki LOTTO, Aida Bella.

Życzenia z okazji czwartej edycji Narodowego Dnia Tenisa w imieniu Grupy Lotos, czyli partnera strategiczne PZT, przekazał rzecznik prasowy.

– Niech ten dzień, który nas czeka 5 września, będzie radosny. Życzę tego w imieniu ponad pięciu tysięcy pracowników Grupy LOTOS, a przede
wszystkim wielkich emocji i cudownych wrażeń. Prezesowi Skrzypczyńskiemu należą się podziękowania za obalanie mitów, że tenis jest chyba trochę
niedostępny, bo aż tak bardzo elitarny. Ale Narodowy Dzień Tenisa pokaże wielu młodym dzieciom, że tenis jest w zasięgu ręki, podobnie jak choćby kariera Jerzego Janowicza. Chcielibyśmy podziękować PZT za profesjonalizm i to, że ta super rywalizacja przekłada się na uśmiechy na twarzach młodych ludzi. Ale także, że możemy być dumni z sukcesów zawodników na światowych kortach. Bez takich wspólnych działań byłoby to niemożliwe – powiedział Adam Kasprzyk.

Dla organizatorów Narodowego Dnia Tenisa, czyli 14 klubów, dodatkową motywacją w tym roku jest rywalizacja o 10 000 zł na rozwój klubu lub Wojewódzkiego Związku Tenisowego. Nagrodę otrzyma ten organizator, który udokumentuje największą frekwencję.