Nastolatka lepsza w pojedynku debiutantek

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Półfinałową rywalką Johanny Konty w paryskiej imprezie będzie Marketa Vondrousova. 19-letnia Czeszka po zaciętym dwusetowym pojedynku pokonała Petrę Martić i osiągnęła największy sukces w karierze.

We wtorek obie tenisistki po raz pierwszy miały okazję wystąpić w wielkoszlemowym ćwierćfinale. Spotkanie lepiej rozpoczęła reprezentantka naszych południowych sąsiadów, która odebrała rywalce podanie w piątym gemie. Od stanu 2:3 podopieczna Sandry Zaniewskiej wygrała trzy gemy z rzędu i stanęła przed szansą, żeby zakończyć seta przy pomocy własnego serwisu. Nie wykorzystała jej jednak i leworęczna tenisistka doprowadziła do wyrównania. Przy wyniku 6:5 Martić wypracowała sobie trzy piłki setowe z rzędu, ale młodsza rodaczka Petry Kvitovej się wybroniła i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce zdecydowanie lepiej spisała się Vondrousova, która straciła tylko jeden punkt.

Czeska tenisistka poszła za ciosem w drugiej odsłonie pojedynku i wyszła na prowadzenie 5:2. Reprezentantka Chorwacji nie zmierzała się jednak poddawać i doprowadziła do wyrównania, broniąc po drodze dwóch piłek meczowych. W końcówce więcej zimnej krwi zachowała jednak 19-latka urodzona w Sokolovie. Martić w dwunastym gemie obroniła trzecią piłkę meczową wygrywającym forhandem, ale przy czwartej musiała już skapitulować.

Marketa Vondrousova w pierwszym karierze półfinale wielkoszlemowym zmierzy się z Johanną Kontą. W bilansie spotkań pomiędzy Czeszką a Brytyjką jest remis 1:1.


Wyniki

Ćwierćfinał singla

Marketa Vondrousova (Czechy) – Petra Martić (Chorwacja, 31) 7:6(1) 7:5