Netflix, książki i kawa. Petra Kvitova znalazła sposób na kwarantannę

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne/www.tennismajors.com, foto: AFP

Perspektywa spędzenia czternastu dni na kwarantannie okazała się być dla niektórych tenisistów trudna do zaakceptowania. Długa jest lista zawodników, którzy publicznie wyrazili swoje niezadowolenie sytuacją, w jakiej znaleźli się po przylocie do Melbourne. Nie znajdziemy na niej jednak dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu, Petry Kvitovej.

Notowana na 9. miejscu w rankingu WTA Czeszka opowiedziała Tennis Majors o obecnej sytuacji w Australii i o swoich nadziejach na nadchodzący rok.

– Pracowałam ciężko podczas okresu przygotowawczego i wreszcie mam trochę wolnego czasu. Cieszę się nim. Oglądam seriale, piję kawę, czytam książki. Robię też trening fizyczny. Mam to szczęście, że jestem w gronie osób, które mogą opuścić swój pokój hotelowy i udać się na kort – powiedziała Kvitova.

– Ochrona jest tu bardzo surowa. Na początku nikt nie znał zasad. Nie mogliśmy nawet otwierać drzwi. Dostaliśmy informację, że możemy to zrobić tylko wtedy, gdy zapuka obsługa. Będzie to znak, że zostało dostarczone nasze jedzenie. Raz nie byłam pewna, czy mój posiłek już czeka, więc uchyliłam drzwi. Recepcjonistka oznajmiła mi, że jeśli mam wątpliwości, to powinnam zadzwonić na recepcję i oni przyślą kogoś, aby to sprawdził. Myślałam, że prościej będzie, jeśli po prostu sama spojrzę. Zatem zasady były od samego początku surowe – opisała Czeszka.

– Craig Tiley zdaje sobie sprawę z tego, co myślą i czują zawodnicy. Z jednej strony, ich frustracja jest zrozumiała. Z drugiej, musimy z tym żyć. Nie jestem na ścisłej kwarantannie, ale wiem, że władze Tennis Australia próbują pomóc tym, którzy znaleźli się w tej sytuacji. Dostarczają graczom sprzętu, ciężarów, rowerów stacjonarnych – wyjaśniła dwukrotna mistrzyni Wimbledonu. – Myślę, że wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że mogą zostać objęci rygorystyczną kwarantanną. Każdy liczył jednak na to, że jego to nie spotka, i że będzie mógł opuszczać hotel i trenować na zewnątrz – dodała.

Na pytanie, czy będą wprowadzone jakieś zmiany, aby pomóc tym, którzy nie byli w stanie przygotować się do pierwszego wielkoszlemowego turnieju w sezonie tak, jak reszta, Kvitova odpowiedziała, że to pytanie pada często, ale z tego, co jej wiadomo, organizatorzy nie mają tego w planach. W pierwszym tygodniu lutego zaplanowane są dwa mniejsze turnieje w Melbourne. Sklasyfikowana na 9. miejscu w rankingu WTA tenisistka uważa, że są one ważne, ale każdy skupia się głównie na Australian Open. Podzieliła się też swoim zdaniem na temat godzin wyznaczonych na treningi.

– Dla mnie ten czas jest wystarczający. Gram około półtorej godziny dziennie. Potem udaję się na siłownię, gdzie spędzam godzinę, maksymalnie półtorej. Możliwe, że dla niektórych jest to niewystarczająca ilość czasu, ale ja nie mam z tym problemu. Starzeję się, więc muszę oszczędzać swoje ciało – podsumowała podopieczna Jiriego Vanka, który towarzyszy jej w Melbourne. Jest z nią również fizjoterapeuta. Jeśli chodzi o partnerki do treningów, to początkowo Czeszka miała dzielić kort z Amandą Anisimovą, która musiała zrezygnować z występu w Australii z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Następną kandydatką była Jennifer Brady. Amerykanka znalazła się jednak na liście 72 zawodników, którzy nie mogą opuszczać swojego pokoju. Koniec końców reprezentantka naszych sąsiadów przygotowuje się wspólnie ze swoją imienniczką, Petrą Martić.

Spytana o to, jak wypełnia czas między obowiązkami, powiedziała, że właśnie skończyła oglądać „Bridgertonów” na Netflixie i zaczęła inny serial, tym razem czeski. Czyta też książki o tematyce kryminalistycznej i dużo rozmawia przez telefon, z przyjaciółmi i rodziną. Zdradziła też, czy tęskni za dużą publicznością.

– Przywykliśmy już do grania bez kibiców. Podczas US Open było to dziwne uczucie, ale nie odebrało to nikomu chęci do zwyciężania. W Paryżu doszłam do półfinału i był to dla mnie niesamowity czas, nawet bez tłumu na widowni. Teraz ciężko będzie przyzwyczaić się do sytuacji, gdy stadion tenisowy zostanie po brzegi wypełniony fanami. Na ten moment nie jest łatwo to sobie wyobrazić, ale zdecydowanie chciałabym tego znowu doświadczyć. Wiem, że wiele osób straciło pracę w wyniku pandemii, więc jestem bardzo wdzięczna za to, że możemy grać – skwitowała dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa.

Czeszka, która wróciła do kariery po ataku nożownika w 2016 roku, wymienia zdrowie jako priorytet na najbliższy sezon. – Chciałabym być zdrowa i grać dobry tenis. W tym roku oprócz czterech turniejów wielkoszlemowych odbędą się również Igrzyska Olimpijskie. Celem jest dobrze zaprezentować się podczas tych imprez – zakończyła Kvitova.