Next Gen ATP Finals. De Mianur drugi raz z rzędu zagra w finale

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Alex De Minaur pokonał 4:2, 4:1, 0:4, 4:2 Francesa Tiafoe i po raz drugi w karierze awansował do finału Next Gen ATP Finals. Przed rokiem w meczu o tytuł uległ Stefanosowi Tsitsipasowi. Tym razem finałowym przeciwnikiem będzie lepszy z pary Jannik Sinner – Miomir Kecmanović.

Półfinał z udziałem De Minaura i Tiafoe był pojedynkiem dwóch najwyżej rozstawionych tenisistów. To również jedyni zawodnicy, którzy posiadają doświadczenie z poprzedniej edycji rozgrywek. Zarówno w poprzednim sezonie, jak i przez ostatnie dni lepiej spisywał się Australijczyk. Tylko jemu udało się przejść przez fazę grupową bez porażki (Tiafoe uległ w pierwszej kolejce Jannikowi Sinnerowi).

Pierwsze dwa sety były jednostronne, a przewaga De Minaura zdawała się rosnąć z biegiem czasu. Tiafoe nie grał co prawda źle, ale nie potrafił zaskoczyć przeciwnika. Na wszystkie jego zagrania Australijczyk miał przygotowaną odpowiedź. Punktem zwrotnym była przerwa pomiędzy drugą a trzecią partią, kiedy Zack Evenden udzielił kilka rad podopiecznemu i przywrócił mu wiarę w końcowy sukces. Ten ruszył odważnie do ataku i zdominował rywala w kolejnym secie, szybko wygrywając cztery gemy z rzędu. O losach czwartej odsłony rywalizacji zadecydowało natomiast przełamanie przy stanie 3:2 dla De Minaura. Tiafoe nie wytrzymał wówczas presji i został przełamany do 30. Po godzinie i 16 minutach gry De Minaur mógł wznieść ręce w geście triumfu.

Australijczyk już przed rokiem grał w finale mediolańskiej imprezy. Wtedy na ostatniej prostej lepszy okazał się jednak Stefanos Tsitsipas. Tym razem finałowym przeciwnikiem De Minaura będzie Jannik Sinner lub Miomir Kecmanović.


Wyniki

Pierwszy półfinał:

Alex De Minaur (Australia, 1) – Frances Tiafoe (USA, 2) 4:2, 4:1, 0:4, 4:2