Next Gen ATP Finals. Hamad Medjedović zwycięzcą turnieju!

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: AFP

W sobotę odbył się finał turnieju Next Gen ATP Finals, w którym zmierzyli się Hamad Medjedović oraz Arthur Fils. Panowie stoczyli zacięty, pięciosetowy bój. Lepszy w nim okazał się reprezentant Serbii.

W meczu o tytuł doszło do starcia tenisistów, którzy wcześniej zajęli pierwsze miejsce w grupach. Przed rozpoczęciem faworyta mogliśmy wskazywać raczej we Francuzie. Fils to najwyżej notowany w rankingu ATP uczestnik imprezy w Arabii Saudyjskiej, który plasuje się w zestawieniu aż o 74 pozycje wyżej od Medjedovicia. Reprezentant „trójkolorowych” musiał jednak namęczyć się w półfinale, w którym rywalem był jego rodak Luca Van Assche. Fils potrzebował do zwycięstwa czterech setów, a dwa z nich kończyły się tie-breakmi. Zawodnik z Półwyspu Bałkańskiego zaoszczędził nieco sił na piątkowym spotkaniu z Dominickiem Strickerem. Szwajcar był zmuszony do poddania meczu już w drugim secie. Finał Next Gen ATP Finals był pierwszą wzajemną konfrontacją Filsa i Medjedovicia.

Przebieg spotkania z pewnością nie zawiódł kibiców. Do rozstrzygnięcia pierwszego seta potrzebny był tie-break, który zakończył się grą na przewagi. Więcej zimnej krwi zachował w nim Francuz, który od stanu 5-6 wygrał cztery punkty z rzędu i objął prowadzenie. Fils szybko dał się jednak przełamać na początku kolejnej partii, co przesądziło o jej losach. Podobny scenariusz mogliśmy zaobserwować w trzeciej odsłonie meczu. Medjedović już przy pierwszej okazji odebrał serwis rywalowi, a następnie pilnował przewagi.

Serb miał kłopoty z podaniem w czwartym secie, na co dowodem były łącznie cztery break pointy dla Filsa. Jednakże Medjedović za każdym razem wychodził z opałów. Tenisiści ponownie zmuszeni byli do grana dogrywki, w której znów lepszy okazał się młodszy z nich. Powtórzyło się jeszcze jedno wydarzenie – po wygranym tie-breaku gracz z Francji nie utrzymał nerwów na wodzy i dał się przełamać w pierwszym gemie serwisowym. Od tego momentu Fils nie był już w stanie zagrozić Medjedoviciowi. Serb po ponad dwóch godzinach gry w finale bez zawahania wykorzystał pierwszą piłkę meczową i zakończył pięciosetową rozgrywkę.

20-latek stał się tym samym szóstym triumfatorem Next Gen ATP Finals. W przeszłości ten turniej wygrywali tacy zawodnicy jak Stefanos Tsitsipas, Jannik Sinner, czy Carlos Alcaraz – możliwe jest więc, że Hamad Medjedović pójdzie w ich ślady. Podczas imprezy rozgrywanej na Bliskim Wschodzie Serb z pewnością dał się zauważyć szerszej publice i zaczarować niektórych fanów swoją grą. Z zainteresowaniem będziemy śledzić jego dalszy rozwój.

 


Wyniki

Finał:

Hamad Medjedović (Serbia) – Arthur Fils (Francja) 3(6):4, 4:1, 4:2, 3(9):4, 4:1