Next Gen ATP Finals. Przedstawienie z nowinkami regulaminowymi czas zacząć

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Next Gen ATP Finals, czyli turniej dla najlepszych tenisistów, którzy nie ukończyli jeszcze 21 lat rozpoczyna się we wtorek w Mediolanie. W czwartej edycji imprezy do obrony tytułu nie przystąpi Jannik Sinner.

Końcówka obecnego sezonu w rywalizacji mężczyzn jest niezwykle emocjonująca. Walka o udział w Nitto ATP Finals trwała niemal do końca. Ostatecznie ostatni bilet do imprezy, która w dniach 14-21 listopada rozegrana zostanie w Turynie trafił w ręce Huberta Hurkacza. Tymi, którzy przegrali wyścig do stolicy Piemontu są między innymi Jannik Sinner Felix Auger-Aliassime. Jednak zarówno Włoch jak i Kanadyjczyk pojawią się w Palasport Olimpico jako rezerwowie. Tym samym nie pojawią się w Mediolanie, gdzie również mieli prawo startu. Grono nieobecnych uzupełnia piąty w rankingu The Race Jenson Brooksby.

Mimo nieobecności mistrza ostatniej edycji Next Gen ATP Finals oraz reprezentanta Kraju Klonowego Liścia w mediolańskiej Palalido Allianz Cloud zapewne nie zabraknie emocji. Najwyżej rozstawionym zawodnikiem jest Carlos Alcaraz. Hiszpan trafił do jednej grupy z Brandonem Nakashimą, Juanem Manuelem Cerundolo i Holgerem Vitusem Nodskovem Rune. Z kolei w grupie B rywalizacja do półfinału będzie się toczyć między Sebastianem Kordą, Lorenzo Musettim, Sebastianem Baezem oraz Hugo Gastonem.

Turniej Next Gen ATP Finals to dla organizatorów również okazja do testowania nowinek, które pozwoliłyby na uatrakcyjnienie gry. Z tego powodu rywalizacja jest toczona do dwóch wygranych setów z których każdy jest rozgrywany do czterech wygranych gemów (przy stanie 3:3 w secie tie-break). W gemach rywalizacja toczy się bez przewag. Dodatkowo w tym roku wprowadzono inne nowinki:

– rozgrzewka skrócona z czterech minut do jednej;

– dopuszczalny coaching – zawodnik będzie mógł poprosić na kort trenera;

– Zawodnikowi przysługuje tylko jedna przerwa medyczna w trakcie spotkania;

– Przerwa toaletowa trwające trzy minuty, a w przypadku zmiany stroju wydłużona o jeszcze dwie;

Pierwsza seria spotkań zawodnicy rozegrają we wtorek, a plan gier przedstawia się następująco: