Next Gen ATP Finals. Stricker z historycznym zwycięstwem

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: AFP

W środę rozegrano drugą kolejkę Next Gen ATP Finals, których gospodarzem jest miasto Dżudda. Tego dnia byliśmy świadkami min. najkrótszego meczu w historii imprezy, którego bohaterem został Dominic Stricker.

Przeciwnikiem reprezentanta Szwajcarii był Luca Nardi z Włoch. Spotkanie potrwało zaledwie 54 minuty i zakończyło się pewnym zwycięstwem Strickera. Jednostronna okazała się również druga konfrontacja w  w grupie zielonej, w której zmierzyli się Arthur Fils oraz Flavio Cobolli. Panowie grali przez równą godzinę, a Francuz odskakiwał na przewagę przełamania na początku każdego z trzech setów (podczas Next Gen ATP Finals tenisiści grają skrócone sety do czterech wygranych gemów). Zwycięstwo dało Filsowi pozycję lidera grupy, z kompletem punktów na koncie. Drugie miejsce zajmuje Cocolli, który jest lepszy od Strickera pod względem bilansu setów.

Ciekawszy przebieg miały mecze w grupie czerwonej. Jako pierwsi na kort wyszli Abedallah Shelbayh oraz Alex Michelsen – dwaj przegrani po pierwszych pojedynkach. Lepiej w spotkanie wszedł Jordańczyk, który wygrał pierwszego seta. Spotkał się on jednak ze znakomitą odpowiedzią Amerykanina. Jednakże od doprowadzenia do wyniku 1-1 w setach Michelsen nie wygrał już ani jednego gema. Shelbayh pewnie zwyciężył w kolejnych partiach i przedłużył szansę na awans do półfinału. W ostatnim środowym meczu zmierzyli się Luca Van Assche oraz Hamad Medjedović. Było to zdecydowanie najdłuższe potkanie dnia – trwało godzinę i pięćdziesiąt minut. Po dwóch odsłonach meczu na tablicy wyników widniał rezultat 1-1. Kluczowy okazał się tie-break trzeciego seta, który był niezwykle wyrównany. Po grze na przewagi lepszy okazał się Serb. Następnie Medjedović pewnie wygrał czwartą partię i cały mecz.

Dzięki temu jest on liderem grupy czerwonej. Drugie miejsce zajmuje natomiast Van Assche. Sytuacja przed ostatnią kolejką pierwszej fazy imprezy jest jednak bardzo otwarta, bowiem trzeci Shelbayh ma identyczny bilans rozegranych setów.


Wyniki

Grupa zielona:

Dominic Stricker (Szwajcaria) – Luca Nardi (Włochy) 4:1, 4:1, 4:2

Arthur Fils (Francja) – Flavio Cobolli (Włochy) 4:1, 4:2, 4:2

Grupa Czerwona:

Abedallah Shelbayh (Jordania) – Alex Michelsen (USA) 4:2, 1:4, 4:0, 4:0

Hamad Medjedović (Serbia) – Luca Van Assche (Francja) 4:3, 2:4, 4:3(7), 4:1