Nie będzie tradycyjnej pokazówki przed Australian Open

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: TennisHead, foto: AFP

W najbliższym sezonie nie odbędzie się pokazowy turniej w Melbourne poprzedzający Australian Open. Kooyong Classic został odwołany z powodu „niejasnych” zaleceń pandemicznych. Ostatnia edycja tych zawodów odbyła się w 2020 roku.

W ostatnich dniach wiele mówi się o tym jak ma wyglądać najbliższy Australian Open. Australijski rząd prowadzi jedną z najbardziej restrykcyjnych polityk względem pandemii na świecie. Stąd pojawiały się w ostatnich tygodniach informacje o tym, że w Melbourne będą mogli zagrać w styczniu tylko zaszczepieni.

Jednak w ostatnich dniach, za sprawą znanego amerykańskiego dziennikarza Bena Rothenberga, wyciekła informacja jaką WTA miało rozesłać do tenisistek. Według niej zaszczepione uczestniczki mogą wziąć udział w Australian Open bez przeszkód większych, niż te obowiązujące wszędzie na świecie, jak choćby negatywne testy wymazowe. Tymczasem niezaszczepione miałyby się poddać 14-dniowej kwarantannie w hotelu. Ze strony lokalnych władz pojawiały się już jednak głosy, że takie rozwiązanie nie jest dla nich wystarczające.

O ile w przypadku pierwszej w sezonie imprezy wielkoszlemowej czekają nas zapewne kolejne tygodnie pełne rozmów, pomysłów i kontrowersji, o tyle w przypadku mniej ważnych imprez towarzyszących zapadają już ostateczne decyzje. Odwołano turniej Kooyong Classic, czyli pokazowe zawody, odbywające się w kompleksie, który dawniej gościł zawodników podczas Australian Open.

Zwody te, choć niezaliczane do rankingów, cieszyły się sporą renomą, szczególnie wśród panów, gdzie mają dłuższą tradycję. Wielu tenisistów decydowało się tam zaczynać sezon, tak by przygotować się do udziału w Australian Open poprzez rywalizację z innymi, ale bez tak dużej presji.

To będzie drugi sezon bez tego turnieju, choć w kończącym się roku gra na kortach tego kompleksu się toczyła. I to w aż czterech równoległych turniejach, dwóch męskich (rangi ATP 250) i kobiecych (rangi WTA 500), które były oficjalnymi imprezami przygotowującymi do Australian Open.