Niezwykły dorobek trenera Osaki

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Twitter, własne, foto: AFP

Belgijski trener Wim Fissette, który od ubiegłego roku jest szkoleniowcem Naomi Osaki, może się pochwalić niezwykłym dorobkiem. Mimo że ma dopiero 40 lat, to już sześciokrotnie doprowadzał swoje podopieczne do wielkoszlemowego triumfu, a na tym lista jego sukcesów się nie kończy.

Wim Fissette po raz pierwszy pojawił się w świadomości fanów tenisa w 2009 roku. Wówczas bowiem na korty powróciła po dwuletniej przerwie jego rodaczka Kim Clijsters, a Fissette pełnił rolę jej trenera. Już wcześniej, zanim Clijsters wzięła tymczasowy rozbrat z tenisem, był jej sparingpartnerem, po tym jak zakończył własną karierę. Jako tenisista Fissette nie przebił się. Jego najlepszym miejscem w rankingu było… 1291.

Jako trener sprawdza się jednak znakomicie. W końcu Clijsters już chwilę po powrocie na korty pod skrzydłami 40-letniego aktualnie Fissette’a sięgnęła po tytuł w US Open. Po roku powtórzyła ten wyczyn, a w 2011 roku triumfowała w Australian Open. Parę miesięcy później zakończyli tę owocną współpracę.

Mimo że już w swoim pierwszym trenerskim epizodzie Belg doprowadził podopieczną do trzech wielkozlemowych tytułów, to przez kilkanaście miesięcy nie znalazł zatrudnienia. Zmieniło się to wiosną 2013 roku, kiedy to objął Sabine Lisicki. Na efekty pracy z Niemką nie trzeba było długo czekać. Już parę miesięcy później osiągnęła ona przecież swój życiowy sukces – finał Wimbledonu. Współpraca była jednak krótkotrwała.

W kolejnym roku Fissette został bowiem zatrudniony przez Simonę Halep. Rumunka pod jego opieką dotarła do pierwszego wielkoszlemowego finału – w Roland Garros. Doprowadził ją również do półfinału Wimbledonu. Znowuż nie był to jednak długi etap w karierze Fissette’a. Z końcem sezonu Halep podjęła decyzję o tym, by pracować ze swoimi rodakami.

Już w lutym 2015 do Belga zgłosiła się jednak Wiktoria Azarenka. Nie był to jednak aż tak owocny okres. Trzy ćwierćfinały to najokazalsze wyniki Białorusinki w turniejach wielkoszlemowych pod jego okiem. Jednakże udało jej się w marcu 2016 zdobyć „Słoneczny Dublet” czyli tytuły w Indian Wells i Miami. Fissette pozostawał szkoleniowcem Azarenki do połowy tegoż roku, kiedy to ogłosiła ona, iż zaszła w ciążę.

W dalszej części 2016 roku krótko trenował Petrę Kvitovą i Sarę Errani, jednak były to akurat epizody bez większej historii. Na większą uwagę zasługuje kolejna dłuższa współpraca – z Johanną Kontą. Brytyjkę Fissette doprowadził do ćwierćfinału w Melbourne i półfinału w Wimbledonie, a sezon 2017 był jednym z lepszych w jej karierze. Słabe wyniki pod koniec sezonu skłoniły jednak Kontę do decyzji o pożegnaniu się z Belgiem.

W kolejnym roku zatrudniła go Angelique Kerber. Po kiepskim dla Niemki polskiego pochodzenia sezonie 2017 był to strzał w dziesiątkę. Sezon 2018 był jednym z najlepszych w jej karierze. Półfinał Australian Open, ćwierćfinał Roland Garros i triumf w Wimbledonie i powrót na podium rankingu WTA – to tylko część jej dorobku sprzed trzech lat. Jesienią tegoż roku Kerber i Fissette poróżnili się jednak jeśli chodzi o wizję na przyszłość i nie kontynuowali kooperacji.

W 2019 roku powrócił do Azarenki. Był to jednak nieudany sezon dla Białorusinki. Jedyny godny uwagi rezultat to finał debla w US Open. Od początku 2020 roku Belg opiekuje się Naomi Osaką. I jak doskonale wiadomo doprowadził Japonkę już do dwóch wielkoszlemowych tytułów. Teraz pozostaje pytanie, czy pozwoli jej przełamać niemoc na nawierzchniach innych niż twarda?