Novak Dżoković o pewności siebie i rywalizacji z najlepszymi

/ Izabela Modrzewska , źródło: https://www.tennismajors.com/ oprac.własne, foto: AFP

W wywiadzie dla portalu „The National” serbski tenisista opowiedział o mentalności zwycięzcy oraz o inspiracji wielkimi sportowcami. Zdradził również co myśli o rywalizacji z Rafaelem Nadalem.

Dżoković podkreślił, że jego dojrzałość i doświadczenie dają mu pewność siebie. Jego zdaniem dla wielu sportowców, takich jak Tom Brady, Serena Williams czy Roger Federer, wiek 30-40 lat to szczyt formy.

– Utożsamiam się z nimi i sam teraz bardzo wierzę w siebie, w swój poziom. […] Mam tę pewność siebie, że kiedy czuję się gotowy,  wychodzę na jakikolwiek kort z dowolnym przeciwnikiem i czuję, że jestem najlepszy. Nie uważam, że jest to aroganckie i pretensjonalne, nie ma w tym nic złego – mówi Novak.

Za swojego największego rywala uważa Nadala, jednak nie miałby nic przeciwko jeśli obaj zakończyliby karierę z jednakową ilością wygranych turniejów wielkoszlemowych. Serb przyznaje, że oczywiście chciałby mieć ich więcej, ale jeśli to się nie stanie, wciaż będzie usatysfakcjonowany swoimi osiagnięciami.

– Być może jakaś część mnie będzie żałować, że go nie wyprzedziłem, ale na koniec dnia, jak wiele tytułów jest wystarczających? Zadaję sobie to pytanie, bo bycie profesjonalnym sportowcem jest kwestią zachowania równowagi. Jest to bardzo wymagające, ale jednocześnie jest też wiele okazji – turnieje wielkoszlemowe są aż cztery razy w roku. Trzeba mieć w sobie chęć rywalizacji, mentalność „wilka” i być głodnym zwycięstw. To mnie napędza. Z drugiej strony, by utrzymać balans, należy umieć docenić swoje sukcesy, być z siebie dumnym i wdzięcznym. To dwie osobowości, z którymi muszę żyć – przyznaje tenisista.

W przyszłym tygodniu, Novak Djoković weźmie udział w turnieju ATP 500 w Dubaju. Jest to jego pierwszy start od Australian Open. W tym sezonie nie ma na swoim koncie jeszcze żadnej porażki.