Novak Dżoković przygotowuje się do udziału w US Open

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.ubitennis.com, foto: AFP

Lider rankingu ATP najprawdopodobniej jako jedyny przedstawiciel „wielkiej trójki” wystąpi w tegorocznej edycji US Open. Serb rozpoczął w Marbelli treningi na kortach twardych.

Organizacja wielkoszlemowych zawodów na Flushing Meadows od tygodni stoi pod dużym znakiem zapytania. Pandemiczna sytuacja na terenie Stanów Zjednoczonych pozostaje niestety poważna i mimo usilnych starań nadal nie jest jasne, czy uda się zapewnić uczestnikom bezpieczne warunki rywalizacji. Dla gospodarzy to jednak nie jedyny powód do zmartwień. Niemal równie poważną konsekwencją niełatwych okoliczności ma być nieobecność kilku wysoko notowanych zawodników. Obok Rogera Federera w Nowym Jorku zabraknie najprawdopodobniej także obrońcy tytułu – Rafaela Nadala.

W tych okolicznościach  organizatorzy z dużą ulgą przyjęli z pewnością informację o tym, że z udziału w zawodach nie zamierza, jak się wydaje zrezygnować Novak Dżoković. Przekonuje o tym fakt, że Serb przystąpił już do treningów na kortach twardych w hiszpańskiej Marbelli. Poza tym zgodnie z ujawnionymi przez komentatorkę ESPN Rennae Stubbs informacjami Dżoković zaopatrzył się również w używane do gry w US Open piłki marki Wilson.

– To oznacza, że Novak chce wziąć udział w turnieju – ocenia była australijska tenisistka – Oczywiście nadal nie ma co do tego pewności. Zobaczymy dopiero, co wydarzy się w zbliżających się tygodniach. Dobra wiadomość jest jednak taka, że spadek liczby nowych przypadków zakażeń wirusem COVID-19 jest obiecujący – dodaje Stubbs.

Za sprawą nieobecności swoich dwóch największych rywali Dżoković w Nowym Jorku stanąłby przed potencjalnie dużo łatwiejszą niż w ostatnich latach drogą do wielkoszlemowego sukcesu. Na Flushing Meadows miałby w tym roku powalczyć o czwarty w karierze tytuł mistrza US Open. Ten z kolei zmniejszyłby dzielącą go ze Szwajcarem i Hiszpanem różnicę w kategorii rekordowej liczby wielkoszlemowych triumfów. Obecnie rywalizacji tej przewodzi Roger Federer (20 tytułów), a tuż za nim plasuje się Rafael Nadal (19 tytułów). Novak Dżoković z dorobkiem siedemnastu zwycięstw tej rangi zajmuje trzecie miejsce na podium.