Novak Dżoković stara się o prawo wjazdu do Stanów Zjednoczonych

/ Jakub Karbownik , źródło: www.twitter.com/własne, foto: AFP

Novak Dżoković stara się o dopuszczenie go do rywalizacji podczas marcowych turniejów rangi ATP 1000 w Miami i Indian Wells. Lider rankingu złożył specjalną prośbę do amerykańskich władz o dopuszczenie go do rywalizacji mimo nie posiadania szczepienia przeciwko COVID-19. 

22-krotny mistrz wielkoszlemowy z Belgradu jest najbardziej znanym tenisowym orędownikiem nie szczepienia się przeciwko koronawirusowi. Taka postawa spowodowała, że Dżoković nie mógł wystąpić w niektórych imprezach, jak chociażby zeszłoroczne Australian Open.

Serb wrócił w tym roku do Australii, gdzie sięgnął po 22. wielkoszlemowy tytuł, ale pod znakiem zapytania stoją jego kolejne występy, w Stanach Zjednoczonych podczas Indian Wells oraz Miami Open. Jest to efekt przedłużenia do 10 kwietnia przez władze wymagań dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich obywateli spoza USA.

Obecnie Novak Dżoković złożył prośbę o pozwolenie na wjazd do Stanów Zjednoczonych, aby móc wziąć udział w obu marcowych turniejach. Chęć udziału Serba w obu imprezach wyrazili również dyrektorzy obu turniejów. Niewątpliwie podniosłoby to poziom sportowy rywalizacji.

Lider rankingu już wrócił do treningów i spokojnie czeka na decyzję amerykańskich władz, a całą sprawę skomentował jego brat. – Niestety, to nie jest w naszych rękach. Novak musi uzyskać specjalne pozwolenie, ponieważ Stany Zjednoczone nadal odmawiają wstępu osobom nieszczepionym, co jest po prostu niewiarygodne, ponieważ cały świat jest otwarty, a wydarzenia sportowe obejmują zaszczepionych i niezaszczepionych sportowców. Pozostało jeszcze kilka dni do podjęcia decyzji i pozostaje mieć nadzieję, że będzie ona pozytywna – skomentował całą sprawę Djordje

Jeżeli jednak Serbowi by odmówiono, to wygląda na to, że byłyby to ostatnie amerykańskie imprezy, w których nie mógłby wziąć udziału. Pod koniec stycznia prezydent Joe Biden ogłosił, że 11 maja nastąpi m.in. koniec restrykcji związanych z wjazdem na teren Stanów Zjednoczonych niezaszczepionych.