Novak Dżoković uhonorowany, spadek Igi Świątek

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.twitter.com, foto: AFP

Novak Dżoković został uznany najlepszym sportowcem Europy w ankiecie Polskiej Agencji Prasowej. Lider rankingu tenisowego ATP zdetronizował w zestawieniu Igę Świątek, która zdobył tytuł dwanaście miesięcy wcześniej.

Przełom starego i nowego roku to czas podsumowań i wyboru najlepszych sportowców oraz wydarzeń sportowych mijających dwunastu miesięcy. Na kilka dni przed końcem roku ogłoszono wyniki ankiety Polskiej Agencji Prasowej.

W głosowaniu brało udział 21 agencji ze Starego Kontynentu. Zwycięzcą został Novak Dżoković. Lider rankingu ATP oraz tenisista, który w mijającym roku triumfował w trzech turniejach wielkoszlemowych, wyprzedził kierowcę Formuły 1 Maxa Verstappena oraz skoczka o tyczce Armanda Duplantisa.

W czołowej dziesiątce znalazła się Iga Świątek. Liderka światowego rankingu WTA, która przed rokiem wygrała głosowanie, tym razem uplasowała się na szóstej pozycji. W 66-letniej historii ankiety poza Polką jeszcze troje biało-czerwonych wygrywało głosowanie. W premierowej edycji w 1958 najlepszy był Zdzisław Krzyszkowiak. W latach 1966 oraz 1974 niedościgniona nie tylko na bieżni była Irena Szewińska, a w 2020 roku triumfował Robert Lewandowski.