Nowy Jork. Dwaj najwyżej rozstawieni zawodnicy powalczą o tytuł

/ Łukasz Lewtak, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Dwaj najwyżej rozstawieni zawodnicy, Kevin Anderson i Sam Querrey, powalczą o zwycięstwo w turnieju New York Open. Ich wyższość w półfinałach musieli uznać Kei Nishikori i Adrian Mannarino.

Oba półfinały były bardzo zacięte. Pojedynek rozstawionego z numerem 1 Andersona z turniejową „piątką”, Nishikorim, rozpoczął się co prawda od zwycięstwa zawodnika z RPA w pierwszym secie 6:1, jednak później Japończyk wrócił do gry i wygrał drugą partię 6:3. Decydująca rozgrywka była niezwykle wyrównana. Nishikori miał szansę na przełamanie przeciwnika przy stanie 3:3, jednak Anderson obronił się asem serwisowym. O wyniku pojedynku decydował tie break, w którym zawodnik z RPA triumfował 7-4, wygrywając sześć z ostatnich siedmiu punktów. Dzięki temu zwycięstwu Kevin Anderson powróci do czołowej dziesiątki rankingu ATP.

To wspaniałe uczucie. Byłem w pierwszej dziesiątce przez krótki okres kilka lat temu, a przez ostatnie miesiące niewiele mi brakowało, aby tam powrócić. Bardzo ciężko pracowałem, żeby do tego doprowadzić – powiedział po meczu Anderson.

Zawodnik z RPA powalczy o swój pierwszy tytuł ATP od zwycięstwa w Winston-Salem w 2015 roku. Jego finałowym rywalem będzie rozstawiony z numerem 2 Sam Querrey. Amerykanin pokonał turniejową „czwórkę”, Adriana Mannarino, 6:7(5), 7:5, 6:3, po równo dwóch godzinach rywalizacji. Querrey przełamał niekorzystną passę w pojedynkach z Francuzem, z którym przegrał wszystkie trzy wcześniejsze starcia i pięć ostatnich setów. Amerykanin zaserwował 18 asów i lepiej wytrzymał presję w decydujących momentach spotkania, co podkreślił nawet jego rywal.

Uważam, że przeciwnik grał dobrze od środkowej fazy drugiego seta. Wykorzystał swoje szanse w najważniejszych momentach i zasłużył na zwycięstwo – powiedział Mannarino.

Querrey po raz 18. powalczy w finale turnieju ATP. Jego dotychczasowy bilans w meczach o tytuł to 10-7. Amerykanin 15 razy mierzył się z Kevinem Andersonem i odniósł osiem zwycięstw. Mecz finałowy rozpocznie się dziś o 21:30 czasu polskiego.