Nowy Jork. Jastremska pokonała ból i legendę

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W sobotę rozegrane zostały pierwsze mecze w ramach turnieju Western & Southern Open. Do drugiej rundy awansowały Maria Sakkari, Wiktoria Azarenka oraz Dajana Jastremska, która po trzysetowym boju okazała się lepsza od Venus Williams.

Pojedynek Ukrainki z dwadzieścia lat starszą siedmiokrotną mistrzynią wielkoszlemową trwał 2 godziny i 36 minut. W pierwszym secie reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów prowadziła już 4:2, ale pięć z sześciu następnych wygrała faworytka gospodarzy i to ona objęła prowadzenie w meczu. Jastremska w pierwszej partii podkręciła staw skokowy i potrzebowała pomocy medycznej, ale nie zrezygnowała z dalszej gry i drugą odsłonę spotkania wygrała 6:2. W decydującym secie gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu aż do wyniku 4:4. Jako pierwsza przełamanie zdobyła 20-latka urodzona w Odessie. Amerykanka zdołała jeszcze odrobić stratę „breaka”, ale po chwili ponownie straciła podanie i tym razem Jastremska postawiła kropkę nad i.

Jestem bardzo szczęśliwa, że wygrałam, ale z drugiej strony jest mi przykro, bo miałam ogromną szansę również w pierwszym secie – powiedziała po meczu Ukrainka. – Ale gdy skręciłam kostkę, moje myśli popłynęły w zupełnie innym kierunku. Koncentrowałam się tylko na bólu, na tym jak to się stało i co będzie dalej. Po pierwszym gemie drugiego seta naprawdę chciałam zrezygnować z dalszej gry. Później powiedziałam sobie jednak, że tego nie zrobię, że będę grać do końca. Cokolwiek się wydarzy, że muszę uporać się z bólem. Uspokoiłam się i zaczęłam podejmować lepsze decyzje. Nie próbowałam grać fajerwerków, bo nie mogłam dobrze się poruszać. Skupiłam się na tym, żeby trafiać w kort i to był klucz do zwycięstwa.

Następną rywalką Dajany Jastremskiej będzie Bernarda Pera, która w trzech setach pokonała Heather Watson.

W bardzo dobrym stylu zmagania w Western & Southern Open rozpoczęły również Maria Sakkari i Wiktoria Azarenka. Greczynka oddała tylko cztery gemy Coco Gauff, a była liderka światowego rankingu straciła o jednego więcej w pojedynku z Donną Vekić.

W sobotę sporą niespodziankę sprawiła Jekaterina Alexandrowa, która wyeliminowała rozstawioną z numerem 9 Jelenę Rybakinę. Z Rosjanką będzie miała okazję zmierzyć się Iga Świątek, jeśli w pierwszej rundzie pokona Christinę McHale.

Pierwsze mecze w turnieju wygrały również Amanda Anisimova, Alize Cornet, Karolina Muchowa, Kristina Mladenovic oraz Weronika Kudermetowa.