Nowy Jork. Pojedynek wielkoszlemowych mistrzyń w finale

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

O tytuł w tegorocznej edycji Western & Southern Open zagrają Naomi Osaka i Wiktoria Azarenka. W półfinale Japonka pokonała Elise Mertens, a reprezentantka Białorusi okazała się lepsza od Johanny Konty.

Jako pierwsza awans do finału zapewniła sobie tenisistka z Kraju Kwitnącej Wiśni, która pokonała Belgijkę bez straty seta. W pierwszej partii mistrzyni US Open z 2018 roku trzykrotnie odebrała podanie rywalce i pewnie wygrała 6:2, ale w drugiej odsłonie meczu walka była już dużo bardziej zacięta. Osaka jako pierwsza zdobyła „breaka” i odskoczyła na 2:0, ale cztery następne gemy padły łupem reprezentantki Belgii. Turniejowa „czwórka” zdołała odrobić stratę przełamania i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym lepsza okazała się Japonka.

Finałową rywalką Naomi Osaki będzie Wiktoria Azarenka. Białorusinka w trzech setach pokonała Johannę Kontę. Brytyjka w pierwszej partii była lepsza o jedno przełamanie, ale w drugiej z taką samą przewagą zwyciężyła 31-latka urodzona w Mińsku. W decydującej odsłonie pojedynku dwukrotna mistrzyni Australian Open oddała rywalce już tylko jednego gema i po 2 godzinach i 18 minutach walki zapewniła sobie awans do 38. finału w karierze.

Bardzo się cieszę, że zagram z Wiką – przyznała przed finałem Osaka. – Grałam z nią podczas Roland Garros w zeszłym roku, ale jej ulubioną nawierzchnią jest hard, tak samo jak u mnie, więc myślę, że jutrzejszy mecz będzie naprawdę dobry.

W bilansie spotkań Japonka prowadzi z Azarenką 2:1.