Nowy Nadal wchodzi do gry

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.tennisworldusa.org, foto: AFP

Joan Nadal Vives to kolejny tenisista ze słynnego klanu z Majorki, który wkracza do rywalizacji na tenisowych kortach. 16-letni zawodnik to jeden z trzech synów Toniego Nadala, wieloletniego trenera byłego lidera rankingu ATP.

Gdy słyszymy nazwisko Nadal, od razu na myśl przychodzą dwa imiona – Rafael oraz Toni. To właśnie ten drugi doprowadził do licznych tytułów mistrzowskich jednego z najbardziej utytułowanych tenisistów w historii, 20-krotnego mistrza turniejów Wielkiego Szlema.

Mimo że drogi Toniego i Rafaela rozeszły się wraz z końcem sezonu 2017, to obchodzący w tym roku 60. urodziny trener nie odszedł na emeryturę. Obecnie trenuje swego syna Joana Nadala Vivesa. Kuzyn słynnego tenisisty ma za sobą dwa mecze w turniejach rangi ITF. W pierwszą niedzielę 2021 roku przegrał w meczu eliminacyjnym turnieju na Majorce. Jego pogromcą okazał się klasyfikowany na miejscu 1312 rankingu ATP Cuzey Kegirge. Wcześniej identyczny wynik uzyskał przeciwko Alejandro Sanchezowi Gonzalezowi.

Młodszy o dwie dekady Joan różni się od swego starszego kuzyna niemal pod każdym względem. Przede wszystkim jest praworęczny. A gra lewą ręką i wynikające z niej niespotykane rotacje, a także kąty uderzeń to jedna z najbardziej niebezpiecznych broni Rafy Nadala. Ponadto Joan Nadal Vives jest szczuplejszy niż jego bardziej znany członek rodziny.

Czy Joan pójdzie w ślady 20-krotnego mistrza Wielkiego Szlema tego nie wiadomo. Na pewno ma coś, co może mu pomóc nawiązać do wyników kuzyna. A mianowicie infrastrukturę w Akademii, w której trenuje na co dzień, doskonałego trenera oraz turnieje rozgrywane w Akademii swego bardziej utytułowanego kuzyna.