Nur-Sułtan. Duża niespodzianka. Koreańczyk zaskoczył wyżej notowanych rywali

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Soonwoo Kwon został triumfatorem turnieju ATP 250 w Nur-Sułtanie. W imponującej drodze po trofeum pokonał aż czterech tenisistów zajmujących wyższą pozycję w rankingu ATP. Tak spełniło się jedno z jego marzeń – poznał smak zwycięstwa w zawodach głównego cyklu. 

Ostatnie dwa tygodnie były wyjątkowo udane dla 23-latka z Korei Południowej. Najpierw poprowadził swoją reprezentację do zwycięstwa w Pucharze Davisa w spotkaniu z Nową Zelandią, a później odniósł życiowy sukces w imprezie ATP. Kwon musiał wykazać się przy tym błyskawicznym przystosowaniem do nowych warunków. W reprezentacyjnych rozgrywkach rywalizował bowiem na trawiastym korcie otwartym, natomiast indywidualny start miał miejsce w hali, na twardym podłożu.

Tylko w pierwszej rundzie kazachskiego turnieju Kwon trafił na niżej notowanego rywala. Później poprzeczka była zawieszona znacznie wyżej, ale Koreańczyk do samego końca jej nie strącił. Po zwycięstwach nad Duszanem Lajoviciem, Laszlo Dżjere i Aleksandrem Bublikiem na pewno wzrosła jego pewność siebie.

Już przed finałem było wiadomo, że zwycięzcą zostanie tenisista, który dotychczas nie wywalczył żadnego trofeum w głównym cyklu. Naprzeciwko Kwona stanął bowiem Australijczyk James Duckworth.

Koreańczyk wygrał 7:6(6), 6:3 w nieco ponad półtorej godziny. W całym meczu tylko raz dał się przełamać. Miał jednak wystarczająco dużo czasu, by odrobić stratę z gema otwarcia drugiej partii. Mecz zakończyć mógł nawet nieco wcześniej, jednak przy serwisie Duckwortha nie wykorzystał piłki meczowej. Kropkę nad ,,i” postawił dwie minuty później, mając już do dyspozycji własne podanie.

Kwon jest pierwszym Azjatą od dwóch i pół roku, który wygrał turniej ATP. Poprzednim był Kei Nishikori, który w 2019 roku triumfował w Brisbane. Jeszcze dłużej na zwycięzcę turnieju ATP czekano w Korei Południowej. Pierwszym i do dzisiaj jedynym Koreańczykiem z tytułem w głównym cyklu był Hyung-Taik Lee. Od jego zwycięstwa w Sydney minęło już 18 lat.

Dzięki zdobytym punktom Kwon awansuje na najwyższe miejsce w rankingu ATP. Od poniedziałku będzie 57. tenisistą świata.


Wyniki

Finał:

Soonwoo Kwon (Korea Południowa) – James Duckworth (Australia) 7:6(6), 6:3