Nur-Sułtan. Pierwszy raz w Walentynki!

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: Instagram

W niedzielę Michał Dembek zdobył pierwszy w karierze tytuł na zawodowych kortach. Polak w finale turnieju rangi ITF z pulą nagród 15 tysięcy dolarów pokonał Ricardo Balzeraniego.

Podopieczny Lecha Sidora w kazachskiej imprezie aż trzykrotnie krzyżował rakiety z włoskimi tenisistami. W drugiej rundzie w trzech setach pokonał Matteo Donatiego i była to jedyna partia stracona przez Polaka w turnieju. W półfinale 23-latek z Warszawy nie dał szans rozstawionemu z numerem 2 Francesco Fortiemu, a w pojedynku decydującym o losach tytułu jego rywalem został Ricardo Balzerani. Finał rozpoczął się po myśli Dembka, który zdobył przełamanie już w drugim gemie, dzięki czemu odskoczył na 3:0. Reprezentant Biało-Czerwonych wypracowaną przewagę utrzymał do końca seta. W drugiej odsłonie meczu polski zawodnik dwukrotnie wychodził na prowadzenie z przewagą przełamania, ale Włoch za każdym razem błyskawicznie odrabiał stratę i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce Balzerani z 1:5 wyszedł na 4:5, ale dwa kolejne punkty padły łupem Dembka, który po godzinie i 39 minutach gry mógł wznieść ręce w geście triumfu.

Mój „pierwszy raz” przypadł w Walentynki – napisał w mediach społecznościowych szczęśliwy 23-latek. – Owocne dwa tygodnie w Kazachstanie, półfinał w pierwszym tygodniu oraz zwycięstwo w drugim. Droga pełna zakrętów i trudnych momentów prowadziła mnie do tego tytułu, ale w końcu po długim czasie jest zwycięstwo. Dziękuje wszystkim, którzy mnie wspierają w trudnych momentach i nie tracili wiary w to, ze najlepsze wciąż przede mną. Szczególne podziękowania dla Trenera Lech Sidor za to, że zacząłem patrzeć na tenis z zupełnie innej perspektywy i zacząłem się na nowo cieszyć tym sportem! Najlepsze wciąż przed nami!!

W Nur-Sułtan w grze podwójnej dobrze zaprezentowali się również Wojciech Marek i Yann Wójcik, który wystąpili w finale. W decydującym meczu lepsi okazali się Ivan Liutarevich i Yaraslav Shyla.


Wyniki

Finał singla

Michał Dembek (Polska) – Ricardo Balzerani (Włochy, 6) 6:3 7:6(4)

Finał debla

I. Liutarevich , Y. Shyla (Białoruś, 3) – W. Marek, Y. Wójcik (Polska) 6:4 6:2