O tym jak tenis ma wspierać Chińczyków w walce z koronawirusem

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.tennisworldusa.org, foto: AFP

Komplet zwycięstw w rozgrywkach Pucharu Federacji zapewnił reprezentantkom Chin awans do fazy play-off.  Liderka zespołu, Saisai Zheng w pomeczowych wywiadach zwracała uwagę na znaczenie sukcesów drużyny w kontekście epidemii koronawirusa w swojej ojczyźnie.

Zawodniczka w rozmowie z dziennikarzami Gulf News nie kryła radości z zanotowanych w Dubaju rezultatów. Dzięki zajęciu pierwszego miejsca w grupie Azji i Oceanii jej zespół o awans na światowych listach powalczy wkrótce z Holenderkami. Obok Chinek prawo występu w play-offach zapewniły sobie także tenisistki z Indii. Zdaniem Zheng sukces zespołu jest wyjątkowo cenny nie tylko na płaszczyźnie sportowej. Jak twierdzi zawodniczka  może on dodatkowo pozytywnie wpłynąć na postawy mieszkańców kraju i dodać im otuchy w zmaganiach z koronawirusem.

– Codziennie dociera do mnie wiele bardzo smutnych wiadomości, ale  jestem pewna, że teraz wszyscy łączą się w walce, aby pokonać tego wirusa. (…) Ten tydzień był wyjątkowy dla każdej z nas, ponieważ bardzo chcemy grając dla naszego kraju dawać mu nadzieję i powód do radości. To czyni nasze zwycięstwa jeszcze bardziej wyjątkowym. Chcemy w ten sposób powiedzieć całym Chinom, że tu jesteśmy i reprezentujemy nasze narodowe barwy w środku tego całego dramatu, który się teraz rozgrywa – wyjaśniała Zheng.

– To zwycięstwo było dla nas w pełni zasłużone, ale też wyjątkowe biorąc pod uwagę trudną sytuację z jaką mierzy się nasz kraj. Wkrótce zagramy z Holenderkami i musimy się im uważnie przyjrzeć, by za miesiąc móc je pokonać. Na razie jednak staramy się po prostu jednoczyć, walczyć razem dla osiągania wspólnych celów.