Obrończyni tytułu za burtą na starcie

/ Dominika Opala, źródło: wtatennis.com /własne, foto: AFP

Daria Kasatkina, ubiegłoroczna triumfatorka Kremlin Cup, zakończyła rywalizację w pierwszej rundzie. Pogromczynią Rosjanki okazała się Dajana Jastremska. Zwycięstwa odniosły też m.in. Kristina Mladenovic czy Anastasija Pawluczenkowa.

Kryzys Darii Kasatkiny w tym sezonie potwierdził się także w Moskwie. Reprezentantka gospodarzy, która broniła tytułu, przegrała już w pierwszej rundzie. Lepsza od niej okazała się rozstawiona z „piątką” Dajana Jastremska. Początek spotkania był imponujący w wykonaniu Ukrainki. Wyszła ona na prowadzenie 5:0, a Kasatkina nie była w stanie nawiązać walki. Rosjanka zdobyła honorowego gema, ale na więcej nie pozwoliła rywalka.

Druga odsłona to seria nierównej dyspozycji serwisowej z obu stron. Jako pierwsza podanie utrzymała Kasatkina i to ona objęła prowadzenie 4:2. Wtedy jednak Ukrainka pokazała wolę walki i wzniosła swoją grę na wyższy poziom. To pozwoliło jej odrobić straty i w sumie wygrała cztery gemy z rzędu, kończąc spotkanie po godzinie i 20 minutach.

Jestem bardzo zadowolona z poziomu mojego tenisa dzisiaj – cieszyła się Jastremska. – Szczególnie w momencie, kiedy ona prowadziła w drugim secie. Było dla mnie ważne, by pokazać moją najlepsza grę i cieszyłam się z wyzwania, jakim było granie z obrończynią tytułu – dodała.

Z kolei Kasatkina, która na początku tego roku była w Top 10 rankingu, po tym turnieju spadnie w okolice 70. miejsca.

Kibice gospodarzy mają jednak powody do radości. W drugiej rundzie zameldowały się Jekaterina Alexandrowa, Weronika Kudermetowa, Anastasija Pawluczenkowa i Warwara Graczowa. Szczególnie ta ostatnia może być zaskoczeniem, gdyż wyeliminowała ona Ajlę Tomljanovic i straciła tylko pięć gemów.

Z kolei najbardziej utytułowana z powższej czwórki, czyli Pawluczenkowa, stoczyła zacięty bój z Marią Sakkari. Rosjanka przegrała pierwszego seta, ale to nie podcięło jej skrzydeł. Dwie kolejne odsłony padły łupem podopiecznej Sama Sumyka, która oddała w nich tylko cztery gemy.

Trzysetowe starcie ma także za sobą Kristina Mladenovic. Francuzka zmierzyła się z Julią Putincewą i mimo kryzysu w drugiej partii, była w stanie wrócić do meczu w trzecim secie i odnieść zwycięstwo.

Dajana Jastremska (Ukraina, 5) – Daria Kasatkina (Rosja) 6:1, 6:4

Anastasija Pawluczenkowa (Rosja) – Maria Sakkari (Grecja, 7) 5:7, 6:1, 6:3

Jekaterina Alexandrowa (Rosja, 8) – Jana Cepelova (Słowacja, Q) 6:1, 6:4

Kristina Mladenovic (Francja) – Julia Putincewa (Kazachstan) 6:4, 3:6, 6:2

Kaia Kanepi (Estonia, Q) – Timea Babos (Węgry) 6:1, 6:3

Warwara Graczowa (Rosja, Q) – Ajla Tomljanovic (Australia) 6:3, 6:2

Kristen Flipkens (Belgia, Q) – Natalja Wichlancewa (Rosja) 6:3, 6:2

Polona Hercog (Słowenia) – Katerina Siniakova (Czechy) 6:4, 6:2