Odrodzenie Thiema, Tsitsipas lepszy od Zvereva

Dominic Thiem awansował do finału China Open, mimo że tylko gem dzielił go od porażki z Karenem Chaczanowem. Tym samym Austriak zakwalifikował się do Nitto ATP Finals. Z kolei Stefanos Tsitsipas pokonał w dwóch setach Alexandra Zvereva i powalczy o trzeci tytuł w sezonie.

Dominic Thiem odwrócił losy sobotniego półfinału z Karenem Chaczanowem. Początek spotkania zdecydowanie należał do Rosjanina, który trzykrotnie przełamał rywala w partii otwarcia i stracił tylko dwa gemy. To moskwianin dominował na korcie i czuł się pewniej. Nie zmieniło się to także, gdy w drugiej odsłonie Thiem odebrał mu serwis w piątym gemie.

Chaczanow szybko odrobił straty i ze stanu 2:3 wyszedł na prowadzenie 5:3, i serwował, by zakończyć pojedynek. Wydawało się, że już nic nie jest w stanie odebrać zwycięstwa Rosjaninowi, ale wtedy Austriak pokazał, że zawsze walczy do końca. Tenisista rozstawiony z numerem jeden odrobił straty, a następnie doprowadził do tie-breaka. Po zaciętej rozgrywce Thiem wyrównał stan meczu na 1:1 w setach.

Trzecia odsłona lepiej rozpoczęła się dla Chaczanowa, który ponownie uzyskał przełamanie. Jego przewaga trwała do szóstego gema. Wtedy Thiem odłamał przeciwnika, a przy stanie 6:5 wziął sprawy w swoje ręce i uzyskał kluczowe przełamanie. Po prawie trzech godzinach gry, to Austriak mógł świętować awans do finału China Open.

Tym samym Thiem zapewnił sobie udział w Finałach ATP. Dołączył on do Novaka Dźokovicia, Rafaela Nadala, Rogera Federera i Daniiła Miedwiediewa. Austriak zakwalifikował się do Nitto ATP Finals czwarty rok z rzędu – To dla mnie wielki honor być częścią tego niesamowitego wydarzenia w Londynie. To także pokazuje, że rozgrywam kolejny dobry sezon – cieszył się Thiem.

Finałowym rywalem tenisisty z Wiener Neustadt będzie Stefanos Tsitsipas. Grek wyeliminował w półfinale Alexandra Zvereva po zaciętej batalii. Pierwszy set trwał ponad godzinę i o jego losach musiał zadecydować tie-break, choć obaj zawodnicy mieli wcześniej swoje szanse. Na początku Niemiec prowadził 3:1, potem Grek wyszedł na 5:3.

W tie-breaku Zverev nie wykorzystał trzech piłek setowych. Tsitsipas potrzebował tylko jednej, by wyjść na prowadzenie w meczu. Rozstrzygnięcie pierwszego seta podcięło nieco skrzydła hamburczykowi, który dwukrotnie stracił podanie i tym samym Grek objął prowadzenie 4:1. Wydawało się, że pojedynek ten już długo nie potrwa, jednak Niemiec rozpoczął pogoń. Udało mu się doprowadzić do stanu 4:5, ale na więcej nie pozwolił Tsitsipas. Po prawie dwóch godzinach gry, Grek awansował do piątego finału w tym sezonie i stanie przed szansą zgarnięcia trzeciego tytułu w roku.