Oeiras. Żuk z przytupem wkroczył na mączkę

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: Lotos PZT Polish Tour

Kacper Żuk w bardzo dobrym stylu rozpoczął sezon na kortach ziemnych. Polak w pierwszej rundzie challengera Oeiras Open z pulą nagród 45 730 euro wyeliminował rozstawionego z numerem 1 Thiago Monteiro.

W poniedziałek na korcie centralnym grę mocno utrudniał wiatr. W pierwszej partii lepiej z warunkami radził sobie 23-latek z Nowego Dworu Mazowieckiego, który bardzo dobrze rozpoczął spotkanie i już w pierwszym gemie odebrał podanie rywalowi. Brazylijczyk w szóstym gemie miał dwie okazje, żeby odrobić stratę, ale żadnej z nich nie wykorzystał i podopieczny Aleksandra Charpantidisa odskoczył na 4:2. W dziewiątym gemie Żuk wypracował sobie pierwszą piłkę setową, ale zawodnik z Ameryki Południowej obronił się dobrym serwisem. Po zmianie stron polski tenisista stanął przed szansą, żeby zakończyć partię przy pomocy własnego podanie. Dosyć pewnie wyszedł na prowadzenie 40:15, ale przy pierwszej piłce setowej popełnił podwójny błąd serwisowy, a przy drugiej jego forhand zatrzymał się na siatce. Wicemistrz Polski wypracował sobie kolejną okazję, ale tym razem rywal szczęśliwie zagrał po siatce. Chwilę później Żuk popełnił drugi w tym gemie podwójny błąd serwisowy i Monteiro stanął przed szansą, żeby wyrównać na 5:5. Zawodnik znad Wisły zachował jednak zimną krew, wygrał trzy punkty z rzędu i objął prowadzenie w meczu.

W drugiej odsłonie spotkania obaj zawodnicy podnieśli poziom swojej gry. Rywalizacja długo toczyła się z regułą własnego serwisu. O losach meczu zadecydowało pojedyncze przełamanie, które nowodworzanin zdobył na 6:5. Po zmianie stron Polak najpierw odważną grą obronił „breakpointa”, a chwilę później wypracował pierwszą piłkę meczową dzięki akcji serw&wolej. Wykorzystał ją, posyłając wygrywające podanie i po godzinie i 33 minutach walki mógł się cieszyć ze zwycięstwa.

O ćwierćfinał Kacper Żuk zagra z Lukasem Rosolem. W zeszłym roku Polak dwukrotnie okazał się lepsze od doświadczonego Czecha.


Wyniki

Pierwsza runda singla

Kacper Żuk (Polska) – Thiago Monteiro (Brazylia, 1) 6:4 7:5