Organizatorzy Wimbledonu zdradzili szczegóły wsparcia dla Ukrainy

/ Jarosław Truchan , źródło: tennishead.net, foto: AFP

Do tegorocznej edycji Wimbledonu pozostało już nieco ponad dwa miesiące. Organizatorzy londyńskiego turnieju zdradzili na jakie wsparcie z ich strony będą mogli liczyć reprezentanci Ukrainy.

Jak wiadomo, przed rokiem Rosjanie i Białorusini nie mogli wystąpić podczas lipcowej rywalizacji. Kilka tygodni temu organizatorzy trzeciego turnieju wielkoszlemowego w roku pod naciskiem światowych federacji w specjalnym oświadczeniu zmienili swoją decyzję sprzed dwunastu miesięcy. Zdecydowali się oni (pod specjalnymi warunkami) dopuścić tenisistów z Rosji i Białorusi do najbliższej edycji turnieju.

Rosjanie i Białorusini będą grali w Londynie pod neutralną flagą. Ponadto nie będą mogli w żaden sposób wyrażać swojego poparcia dla rosyjskiej agresji. Do tego w turnieju nie wystąpią tenisiści i tenisistki, którzy otrzymują wsparcie finansowe z Rosji lub Białorusi. Przedstawiciele imprezy rozgrywanej na Wyspach Brytyjskich wytłumaczyli swoją decyzję oraz przedstawili swój plan wsparcia dla Ukrainy podczas tegorocznych rozgrywek.

Nasz komunikat został wydany w zeszłym miesiącu po starannym i głębokim rozważeniu – powiedział Ian Hewitt. – Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności uważamy, że są to odpowiednie ustalenia. To była trudna i wymagająca decyzja, która została podjęta z pełnym poparciem naszego brytyjskiego rządu i międzynarodowych organów tenisowych. Nie zmniejsza ona jednak w żaden sposób naszego całkowitego potępienia nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę – dodał.

Przewodniczący All England Club zdradził również w jaki sposób Wimbledon będzie chciał pomóc Ukraińcom podczas tegorocznej edycji imprezy:

Z przyjemnością mogę ogłosić, że przy współpracy z LTA przekażemy na pomoc dla Ukrainy jednego funta za każdy sprzedany bilet na tegoroczny Wimbledon, co da w sumie ponad pół miliona funtów.

Ponownie będziemy współpracować z radami Merton i Wandsworth oraz Brytyjskim Czerwonym Krzyżem, aby zaprosić tysiąc ukraińskich uchodźców, by ci na jeden dzień dołączyli do nas na Wimbledonie. Pokryjemy koszty biletów, wyżywienia oraz transportu.

All England Club oraz LTA sfinansują również koszty zakwaterowania dla wszystkich ukraińskich tenisistów biorących udział w głównych turniejach oraz kwalifikacjach w trakcie całego sezonu na kortach trawiastych. Ci zawodnicy otrzymają również możliwość ćwiczenia na kortach All England Club lub za pośrednictwem LTA na kortach Surbiton pomiędzy ostatnim meczem na Roland Garros a sobotą poprzedzającą tydzień kwalifikacyjny na Wimbledonie – zakończył Hewitt.

Turniej na trawiastych kortach Wimbledonu rozpocznie się 3 lipca.